Everolimus ve metformin'in penisilinle uyarılan epileptiform aktiviteye etkisi
The effect of everolimus and metformin on penicillin-induced epileptiform activity
  1. Tez No: 675826
  2. Yazar: GİZEM AKÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT PER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Zooloji, Biology, Physiology, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Epilepsi, tekrarlayan nöbetlerle karakterize, bulaşıcı olmayan ve her yaşı etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Çalışmada, sıçanlarda penisilinle oluşturulan epileptiform aktivite üzerinde mTOR inhibitörü everolimus ve metforminin intraperitonal enjeksiyonunun etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada 88 adet erkek albino Wistar şıçan kullanıldı. Üretan ile anesteziye alınan ve kafa derisindeki kılları tıraş edilen sıçanların kafa derisi uzaklaştırıldı. Gerekli enjeksiyonların yapılabilmesi için kafatasının sol tarafına uygulama delikleri açıldı. Penisilin enjeksiyonundan 30 dakika sonra sıçanlara everolimus (1, 2.5, 5, 10 mg/kg i.p.) ve metformin (50, 100, 200, 400 mg/kg i.p) dozları uygulandı. 2.5 mg/kg doz everolimusun epileptiform aktivite üzerine etkisinin olmadığı, 1, 5, 10 mg/kg dozlarda ise prokonvülsan etki gösterdiği belirlendi. Metforminin 100 mg/kg dozunun epileptiform aktivite üzerine antikonvülsan etki gösterdiği, 400 mg/kg doz metforminin ise sıçanlar üzerinde toksik etki yaptığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a non-contagious neurological disease that is characterized by recurrent seizures and affects all ages. The aim of this study was to investigate the effect of intraperitoneal injection of mTOR inhibitor everolimus and metformin on epileptiform activity induced by penicillin in rats. For this purpose, 88 male albino Wistar rats were used in the study. The rats were anesthetized with urethane, the hair on the rats' heads was shaved and the scalps of them were removed. Application holes were drilled on the left side of the skull for the necessary injections. Everolimus (1, 2.5, 5, 10 mg/kg i.p.) and metformin (50, 100, 200, 400 mg/kg i.p.) doses were administered to rats 30 minutes after penicillin injection. It was determined that 2.5 mg/kg dose of everolimus had no effect on epileptiform activity, and it had a proconvulsant effect at doses of 1, 5, 10 mg/kg. It was determined that 100 mg/kg dose of metformin exhibited anticonvulsant effect on epileptiform activity and 400 mg/kg dose of metformin had toxic effects on rats.