Opere olacak çocuk hastalarda non-farmakolojik premedikasyon yöntemlerinin preoperatif çocuk ve ebeveyn anksiyetesi üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of non-pharmacologicalpremedication methods on child and their parents anxiety inpreoperative period
- Tez No: 601462
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN GEZE SAATÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çocuklarda preoperatif hazırlıkta farmakolojik ve non-farmakolojik uygulamalar bulunmaktadır. Bu yöntemler; cerrahiden önce anksiyete ve korkuyu azaltmak, amnezi ve analjezi sağlamak ve fizyolojik parametrelerin stabilizasyonuna yardım etmek amacıyla kullanılabilmektedir. Ayrıca ebeveyn kaygısının da çocuğun anksiyete düzeyini etkileyebildiği düşünülmektedir. Bu kaygıların azaltılması ile çocukların anksiyete ve postoperatif olumsuz durumlarının önüne geçilebileceği öngörülmektedir. Çalışmamızdaki amaç pediatrik hastalarda premedikasyon olarak tanıtıcı animasyon filmi (Şüko ameliyat oluyor) izletmenin veya preoperatif bilgilendirme kılavuzu ile bilgilendirmenin; preoperatif dönemdeki çocuk ve ebeveyn anksiyetesi üzerine olan etkilerini karşılaştırmaktır. Bu araştırma Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniğinde 2018 yılı Mayıs-Aralık ayları arasında opere olan 90 pediatrik hastada planlandı. Çalışmaya ASA I-II grubu, 3-7 yaş arasında olan hastalar dahil edildi. Hastalar animasyon grubu (Grup A), preoperatif bilgilendirme grubu (Grup P) ve kontrol grubu (Grup K) olarak 30'ar kişilik 3 gruba ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların yaş, cinsiyet, kilo, boy, ASA durumu, cerrahi öykü varlığı/yokluğu, cerrahinin tipi ve süresi, anestezi süresi, maske uyumu, operasyondaki hemodinamik verileri kaydedildi. Ebeveyn özelliklerinden ise; her ikisinin yaş, eğitim düzeyi, meslek durumu ve gelir düzeyi kaydedildi. Çocuklarda mYPAS skoru, ebeveynlerde ise STAI skoru; anksiyete durumlarını değerlendirmek için kullanıldı. mYPAS skorları animasyon izletilmesinden ve preoperatif bilgilendirilme kılavuzu ile bilgilendirmeden, önce (mYPAS poliklinik) ve sonra (mYPAS preop) olarak kaydedildi. Ebeveynlerin STAI skorları ise STAI poliklinik ve STAI preop olarak kaydedildi. Kaydedilen verilerin istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular olarak; gruplar arasında demografik veriler ve mYPAS poliklinik skorları karşılaştırıldığında anlamlı farklılık yoktu. Opere olacak çocuk hastalardaki mYPAS preop skorları; Grup A ve Grup P'de, Grup K'ya göre anlamlı olarak daha düşük izlendi. Ayrıca maske uyumunun da Grup A ve Grup P'de Grup K'ya göre anlamlı olarak daha iyi olduğu görüldü. Tüm gruplarda ebeveynlerin STAI-S poliklinik skorlarında anlamlı farklılık olmamasına rağmen; Grup A ve Grup P'de ölçülen ebeveyn STAI-S preop skorlarının, Grup K'da ölçülen ebeveyn STAI-S preop skorlarına göre anlamlı olarak daha düşük olduğu görüldü. Sonuç olarak; pediatrik hastalara preoperatif olarak uygulanan non-farmakolojik premedikasyon yöntemlerinin (tanıtıcı animasyon filmi -Şüko ameliyat oluyor- izletmenin veya preoperatif bilgilendirilme kılavuzu ile bilgilendirilmenin) çocuklardaki maske uyumunu iyileştirdiği, çocuklarda ve ebeveynlerinde anksiyete skorlarını azalttığı görüldü. Bu yöntemlerin; özellikle pediatrik vakaların alındığı merkezlerde daha etkin ve yaygın bir şekilde kullanılmasının farmakolojik premedikasyon yöntemlerine olan ihtiyacı azaltacağı, çocuk ve ebeveyn anksiyetesini azaltmada olumlu etkiler oluşturacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
There are pharmacological and non-pharmacological procedures in preoperative period for children. These methods can be used to reduce anxiety and fear before surgery, to provide amnesia and analgesia and to help maintain normal physiological parameters. In addition, it is thought that parental anxiety may affect the anxiety level of the child. Take consideration of that anxiety can be prevented postoperative negative conditions and anxiety of children. The aim of this study is to compare the effects of watching the animation film (Süko is going to be operate) or informing with the preoperative information guide on the anxiety at pediatric patients and their parents in the preoperative period. This study was planned for 90 pediatric patients who operated between May and December 2018 at Anesthesiology and Reanimation Clinic, Medical Faculty of Karadeniz Technical University. ASA I-II, between 3-7 years of age patients involved for this study. The patients were divided into three groups, each of them contains 30 patients as animation group (Group A), preoperative information group (Group P) and control group (Group C). ASA status, presence / absence of surgical history, type and duration of surgery, duration of anesthesia, mask compliance and hemodynamic datas were recorded in all patients. Age, education level, occupational status and income level were recorded as parental characteristics. mYPAS score was used as anxiety score in children and STAI score was used as anxiety score in their parents. mYPAS score was used as anxiety score in children and STAI score was used in their parents. mYPAS scores were recorded before (mYPAS policlinic) and after (mYPAS preop) watching the animation film and informing with the preoperative information guide. STAI scores of parents were recorded as STAI polyclinic and STAI preop. Statistical analysis of recorded data was evaluated. As findings; there was no significant difference for demographic data and mYPAS polyclinic scores between two groups. mYPAS preop scores in pediatric patient were significantly lower in group A and group P than the Group C. In addition, mask compliance was significantly better in group A and group P compared to the Group C. Although there was no significant difference in STAI-S polyclinic scores of the parents in all groups; parental STAI-S preop scores measured in Group A and Group P were significantly lower than the Group C. In conclusion; preoperative non-pharmacological premedication methods (watching the animation film -Süko is going to be operate- or informing with preoperative information guide) performed to pediatric patients improved mask adaptation in children and decreased anxiety scores in children and their parents. We believe that the more effective and widespread using of this method, especially in centers where pediatric cases are more common, will reduce the need for pharmacological premedication methods and have positive effects for diminish child and parent anxiety.