Endometrioması bulunan ileri evre endometriozisli hastalarda serum koagülasyon ve periferik sistemik inflamatuar yanıt belirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of coagulation parameters and systemic inflammatory response parameters in patients with advanced staged endometriosis consisting endometrioma
- Tez No: 743791
- Danışmanlar: UZMAN RESUL KARAKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Araştırmamız ovaryan endometrioziste periferik sistemik inflamatuar yanıt belirteçleri ve koagülasyon parametrelerinin değerlendirilerek ovaryan endometriozis tanısında kullanılabilecek kolay ulaşılabilir, duyarlı ve özgül serum belirteçlerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Materyal-Method: Araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi T.C. Sağlık Bakanlığı, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yürütülmüştür. 2015-2021 yılları arasında klinikte ovaryan kistleri nedeniyle opere olan ve operasyon sonucu patolojiye gönderilen spesimenin nihai patoloji sonucu endometrioma ve non-malign non-endometrioma ovaryan kist olarak bildirilen hastalar endometrioma ve kist gruplarına, kontrasepsiyon amaçlı laparoskopik tüp ligasyonu yapılan hastalar ise kontrol grubuna dahil edilmiştir. endometrioma grubu için 120, kist grubu için 131 ve kontrol grubu için de 103 hasta çalışmaya alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastalarda endometrioma grubundaki hastaların CA-125 düzeyi, Fibrinojen düzeyi, nötrofil lenfosit oranı, platelet lenfosit oranı diğer iki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aims to define more sensitive and more spesific biomarkers in the diagnosis and prediction of endometriomas by evaluating the coagulation parameters and peripheral systemic inflammatory response parameters in patients with advanced stage endometriosis with endometriomas. Methods: The research was conducted at the University of Health Sciences, Ministry of Health T.C. Zeynep Kamil Women and Children's Training and Research Hospital. Patients who operated for their ovarian cysts were included in this study. Patients are divided into two groups. OMA group includes 120 patients whose definitive histological diagnosis was endometrioma. Cyst group includes 131 patients whose definitive histological diagnosis was non-malignant non-endometrioma ovarian cyst. 103 patients who had laparoscopical tubal ligation for contraception are taken into control group.