Yeni toplumsal hareketlerde kadın olmak üzerine Türkiye'den bir örnek
An example about 'being a woman' in new social movements from Turkey
- Tez No: 601485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA KALEM BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 2013 yılında gerçekleşen Gezi hareketi sonrasında oluşan bir çevre hareketini yeni toplumsal hareketlerde kadının rolünün değişimi bağlamında incelemektedir. Çalışmada toplumsal hareket kavramı, yeni toplumsal hareketlerin tarihçesi ve alanı, Gezi parkı süreci ve bu kapsamda yeni toplumsal hareketler ele alınarak araştırmaya konu olan çevre hareketindeki kadınların deneyimleri, mücadelenin farklı veçhelerinde toplumsal cinsiyet rollerinin biçimlenişi ve algılanışı açısından değerlendirilmiştir. Kadınların“yeni toplumsal hareketler”tartışmasında biçimlenen“yeni”örgütlenme formlarını ve değişimini bu çevre hareketi içerisinde nasıl deneyimlediklerini tartışmaya açmak çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu doğrultuda araştırma, hareket içerisindeki kadınlardan biri olarak kişisel deneyim ve gözlemlerim ve söz konusu hareketin sekiz kadın aktörü ile yaptığım yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar beraberinde“yeni”olanın neyi değiştirdiği sorusuna cevap aramaktadır. Katılımcı gözlem ve mülakatlar sonucunda Gezi hareketi öncesi örgütlü mücadelede bulunan ve Gezi hareketiyle toplumsal muhalefete dahil olan kadın aktörlerin gerek toplumsal cinsiyet adaletsizliğine gerekse çevresel yıkıma karşı verdikleri mücadele deneyimleri arasında belirgin farklılıklar gözlenmiştir. Bu farklılıkların, kadınların dahil oldukları hareketi nasıl etkilediği,“yeni toplumsal hareketler”tartışmalarında eleştirel bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the environmental movement that was formed after Gezi movement took place in Turkey in 2013 in the context of the change of the role of women in the new social movements. In the study, the concept of social movement, the history and field of the new social movements, Gezi Park process and the experiences of women in the environmental movement, which are the subject of the research by considering the new social movements in this context have been evaluated in terms of the formation and perception of gender roles in different aspects of the struggle. The main purpose of the study is the attempt to start the discussion on how the women experience the 'new' formation and changes of organisation that is formed in the discussion of 'new social movements' in the environmental movement. In this regard, the study seeks answers to the question of what the 'new' has changed through my own personal experiences and observations as one of the women in the movement as well as the semi-structured in-depth interviews with eight women figures of the aforementioned movement. As a result of the observation and interviews, some clear differences between the struggle experiences, both against the social gender injustice and environmental destruction, of women figures who have been a part of organizational struggle prior to Gezi movement and those who involved in social opposition upon Gezi movement have been noted. The question on how these differences affect the movements in which the women participate presents a critical perspective in the debate of 'new social movements'.