Türk toplumunda feminizm: Üniversiteli gençler üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 92956
  2. Yazar: SEVİN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANGIZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
147 ÖZET Kadın ve erkek doğa durumunda eşit bir konuma sahip iken, toplumsal hayatta ise, kadının esas yerinin ailesi ve evi olduğu yaygın görüşü hakimdir. Toplumlarda kadının konumunu belirleyen ekonomik, kültürel, sosyal, hukuksal ve siyasal düzenlemelerdir. 1789 Fransız Devrimi ile birlikte, toplumdaki değişimden etkilenen kadınlar, Fransa'da bir takım haklar talep ederek, kadın hareketlerini başlatmışlardır. Bu kadın hareketleri, bir müddet sonra diğer ülkeleri de etkilemiş o ülkelerde de kadınlar, birtakım taleplerle, hareketler başlatmışlardır. Böylece kadın hareketleri, toplumsal bir harekete dönüşmüştür ve kadınlar, toplumsal yapı içinde erkeğe nazaran, kendi konumunu sorgulamaya başlamışlardır. Kadın hareketinin ideolojisi Fransızca“femme”, yani“kadın”sözcüğünden türetilen“feminizm”, yani“kadınlık akımı”dır. Feminizm, ilk olarak oy hakkı talebi ile başlamıştır (Sufrage Campaign). Daha sonra, cinsiyete dayalı iş bölümünün sona erdirilmesi ve kadın erkek eşitliğinin sağlanması şeklinde gelişmiştir. Feminizmin; Liberal Feminizm, Radikal Feminizm, Sosyalist Feminizm (Marksist Feminizm) ve Lezbiyen Feminizm olmak üzere bazı türleri vardır. Kadınların sorunları Uluslararası Platformlarda da ele alınmış, kadınlarla ilgili Uluslararası Sözleşmeler yapılmıştır. Batıda başlayan ve gelişen bu kadın hareketlerinden, Türk toplumu da etkilenmiştir. Osmanlı döneminde Türk kadınları da hareketlenmişler, birçok dergiler, gazeteler çıkartarak, demekler kurarak, kadın hareketlerini başlatmışlardır. Tanzimat ve II. Meşrutiyet döneminde, Osmanlı Devleti'nde başlayan batılılaşma ve modernleşme projesi ile birlikte kadınların konumlarıyla ilgili bir takım iyileştirici düzenlemeler yapılmıştır. Birinci Dünya Savaşı, arkasından Kurtuluş Savaşı Türk kadınını ülke148 sorunlarıyla bütünleştirmiş, 1908'den 1935 yılına kadarki dönemde kadın hareketleri yoğun bir şekilde devam etmiştir. Milli Mücadele'nin kazanılmasından ve 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet'in ilânından sonra yeni bir devlet düzenine geçilmiş, bir yandan Ulus Devlet düzeni kurmak için çalışmalar yapılmış, bir yandan da toplumsal düzenlemeler yapılmıştır. Atatürk Devrimleri ve batılılaşma projesi çerçevesinde, kadınlarla ilgili toplumsal, yasal, eğitimsel ve siyasal düzenlemeler yapılmıştır. Türk kadınları, batılı ülkelerin çoğundan daha önce birtakım haklara kavuşmuşlardır. 1935 yılından sonra, Türkiye'de kadın hareketleri bir durgunluk dönemine girmiştir. 1960 yılında hareketlenmeler olduysa da, esas 1980'den sonra Türkiye'de kadın hareketleri yeniden alevlenmiş feminizm, kadın-erkek eşitliği, kadın hak ve özgürlüğü yoğun bir şekilde gündeme gelmiş, örgütlenmeler başlamıştır. 1980 darbesiyle oluşan siyasi boşluktan istifade eden kadınlar bir sivil toplum hareketi oluşturmuşlardır. Bu hareket içinde ideolojilerini de,“feminizm”olarak belirlemişlerdir. Türkiye'de feminizm, diğer toplumlarda olduğu gibi zaman zaman alevlenmekte, zaman zaman ise bir durgunluk dönemi yaşamaktadır. Bu gün Türkiye'de, feminist olsun veya olmasın, bütün kadınlarımızın beklentisi, Medeni Kanun'da yapılacak olan değişikliğin ivedilikle yapılmasıdır. Batıda gelişen ve ülkemizi de etkileyen feminizmin, Türk toplumunda nasıl algılandığını ve ne kadar benimsendiğini anlamak için üniversiteli gençlerimiz üzerinde, tarafımızdan bir araştırma yapılmıştır. Ancak, bu araştırma çerçevesinde söylebiliriz ki; gençlerimiz feminizmi tüm düşünsel ve bütün kavramsal boyutlarıyla pek algılamamakta ve benimsememektedir. Araştırma bulgularımızda, yaş ilerledikçe feminizm puanlarında, düşme olduğu görüldüğüne göre,“Türk Toplumu feminizmi pek benimsememektedir”diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
149 ABSTRACT While women and men are equal in nature, in the society, there is a widely spread idea that the real place of a woman is at home with her family. The economic, cultural, social, legal and political factors in fact determine the place of women in societies. In 1789, the French women effected by the social changes of the French revolution started the first“women's rights movement”by demanding new rights. This movement of womens in France, later effected other countries as well and the women living in those contries also started to demand their own rights. Thus started, the women's rihgts movements became a concern of the whole society and women started to question their place in the society compared to men. The ideology of the womens' movements is named“feminism”which derives from the Freeh word“femme”meaning“woman”. Feminsm first started with the women's demand to vote (Sufrage Campaign). It later developed with the women's demand to abolish the gender discrimination at division of labor and provide an equality between women and men. Feminism soon has been developed into branches like; Liberal Feminism, Radical Feminism, Socialist Feminism also called as Marksist Feminism, and Lesbian Feminism. The problems of women also is held at international platforms and international treaties related with women are signed. Turkish society is also very much effected with the women movements started in the industrialised countries. In the Ottoman Empire, women started these movements and published periodicals, newspapers, and formed associations. At the periods of Tanzimat, and II. Constitutional Monarchy, when the Ottoman Empire started new project for industrialization and modernization,150 some organizations were also build to improve the womens' position. Since Turkish women had an active role in Turkey's problems since First World War and“Kurtuluş Savaşı”, the women movements continued very actively between years 1 908-1 935. After the success of“Milli Mücadele”and Turkish Republic was founded there had been lots of changes in not only he rules of the country bat also the societal rules. Within the frame of Ataturk's revolutions and the industrialisation projects, changes have been made covering womens place in the society, legal courts, education, and politics. By these revolutions Turkish women reached lots of rights that Western Women do not have before they gained those rights. In 1935's Turkish women movements had recession period. Although there had been a slight movement in 1960's, after 1980's these movements accelerated again. With the discussions about feminism, equality between women and men and women's rights and independence, organisations started. Women get the advantage of the gap formed after military coup in 1980 and formed a civil movement. They named their ideology within the movement as“feminism”. Feminism; just like in the other societies have ups and downs in Turkish Society. Today, whether feminist or not all the women living in Turkey wait for the change which will be done in the Medeni Kanun as soon as possible. In this research we conducted a questionnaire among the university students to understand how feminism is percieved and assumed in the Turkish Society. According to the results of the questionnaire we can state that youth of Turkey do not understand feminism with all the aspects and digest it. The research suggests a degrease in the feminism grades when the age increase in the sample; so we can say“Turkish society does not believe in feminism too much.”