Antik yunan yazarlarında kadın imgesi
Woman image in ancient Greek writers
  1. Tez No: 601486
  2. Yazar: İLKAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PALAZ ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tarih boyunca kadın, dünya üzerinde oynadığı çeşitli rollerle önemli bir varlık olmuştur. Bu figüre dair zihinlerdeki algı yer ve zaman içerisinde değişime uğramıştır. Bu değişim, çeşitli kültür ve medeniyetlere göre de farklılık göstermiştir. Bu bağlamda yazım hayatında önemli bir yere sahip olan Hellen Çağı'nda çeşitli türlerden eserlerin verilmeye başlandığı görülmektedir. Bu Çağ'daki yazılı eserlerden kadın konusunu ve“kadın imgesi”ni ele alma incelemeye değer bir husustur. Hellen dünyasındaki kadın ve kadın imgesi ile ilgili birkaç eser dışında, yazılmış herhangi bir çalışma yoktur. Ayrıca çoğu zaman“kadın imgesi”ya satır aralarında ya da herhangi bir konunun parçası olarak ele alınmıştır. Nitekim tarih yazımına katkı sağlamış, Herodotos, Thukydides gibi yazarların yanında, komedya ve tragedya türlerinde önemli tiyatro metinleri üreten Aiskhylos, Sophokles, Euripides, Aristophanes, Menandros gibi yazarların eserleri de mevcuttur. Hellen dünyasında kadın konularını çeşitli vesilelerle ele alan yazar ve tür çeşitliliği bunlarla sınırlı değildir. Kendisinden sonra gelen birçok yazarı, felsefeciyi ve sosyal bilimciyi etkilemiş olan bu yazarların öncesinde de elbette yazılı eserler var olmuş olabilir. Ancak bunlar genelde ya tabletler üzerine yazılmıştır ve çoğunlukla yazarları belli değildir ya da büyük bir çoğunluğu günümüze ulaşmamış olmalıdır. Yazın tarihi açısından çok önemli bir yerde konumlanan Hellen Çağı'nın yazarlarının farklı konularda olduğu gibi,“kadın imgesi”hakkındaki düşünceleri de önemlidir. Hellen Çağı'nda kadınların sosyal, hukuki ve ekonomik durumları, hayatta ne konumda oldukları günümüzde peyder pey de olsa çeşitli araştırmalarla ortaya konulmuştur. Bu araştırmada ise daha çok toplumu yönlendiren, hatta düşünce olarak toplumun önünde olduğu varsayılan“yazarların zihinlerindeki kadın imgesi”ni eserlerine nasıl yansıttıkları konusu esas alınmıştır. Yazarların kadınları toplumda nasıl gördüğü, kadınlara olan bakış açısı, günümüzün felsefe, sosyoloji ve psikoloji gibi çeşitli sosyal çalışmaları da göz önünde bulundurularak açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, Hellen yazarlarının bazen gerçekçi bazen ütopya, bazen idealist bakış açılarıyla kendi yazım dünyalarında oluşturdukları“kadın imgesi”ele alınmaya çalışılarak, bu görüşlerin kendi dönemlerinde nasıl karşılandığı ve tarihi yazım geleneği ile günümüz yazım dünyasını nasıl etkilediği üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, women have always been an important being with the various roles they play on the earth, and the perception of the mind of this figure has changed in time and place. This change was also different according to various cultures and civilizations. In this respect, it is worth examining in this sense the way that the Greek age, which has an important place in writing life, handles the female subject and the“female image”of the written works in a period when the works are intensively started to be given from various genres. In the context of the position of the woman in the Greek world, there are no works written apart, except for a few excerpts directly related to the women and“woman image”. Among these works are authors such as Aescuylus, Sophocles, Euripides, Aristophanes, Menandros who contributed to the writing of history and produced important theater texts in comedy and tragedy types besides authors such as Herodotos and Thukydides. In the Greek world there are not many writers and species diversity that deal with women's issues in various ways. İndeed written works may exist before the writers who inspired their writer, philosopher and social scientist successors, too. However, they were usually written on tablets and mostly their writers are not known or majority of them did not survive to the present day. It is also important to think about the“female image”as the writers of the Greek age, located in a very important place in terms of literary history, are in different topics. In the Hellenic era, women's social, legal and economic situations and their position in life are now being explored in various researches. This research is based on based on the idea of reflecting the“women image in the minds of entellectuals”, which is thought to be more in line with the society and even in the society as an idea. This study deals with the idea that how the authors view women, considering various social studies such as modern philosophy, sociology and psychology. This study will focuses on how the Greek writers who dealt with the“female image”they created in their own writing worlds in terms of utopia, sometimes idealistic viewpoints, how these views are met during their own times and how the historiographical tradition affects the present-day writing world.