Asi havzası sulama birliklerinin değerlendirilmesi
Assessment of water user associations in Asi basin
  1. Tez No: 601489
  2. Yazar: ŞABAN ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Engineering Sciences, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma kapsamında Asi havzasında bulunan sulama birliklerinin performansları 2013-2017 yılları verileri ile değerlendirilmiştir. Değerlendirmede performans göstergeleri ve TOPSİS yöntemi ile sulama birliklerinin başarıları tespit edilmiştir. Araştırmada sulama alanına dağıtılan yıllık sulama suyu miktarı 14681-2318 m3 ha-1 arasında değişmiş, sulanan alana dağıtılan yıllık sulama suyu miktarı 17715-2678 m3 ha-1, yıllık su temin oranı 0.29-1.61 arasında hesaplanmış, sulama oranı %48–111 aralığında değişmiştir. Mali yeterlilik oranı %18-86 arasında değişirken, bakım-onarım masraflarının gelire oranı %9–181, sulama alanına düşen işletme-bakım ve yönetim masrafları 49.17-343.75 $ ha-1, su ücreti toplama performansı değeri %24-83, sulama alanına düşen enerji masrafları 0-233.96 $ ha-1, sulanan alana düşen enerji masrafları 0–394.94 $ ha-1 ve sulama suyu miktarına karşılık enerji masrafları 0–0.03494 $ m-3 olarak hesaplanmıştır. Sulama alanı üretim değeri 1509–7398 $ ha-1, sulanan alan üretim değeri 1948–11262 $ ha-1, şebekeye alınan sulama suyuna karşılık üretim değeri 0.190–2.019 $ m-3 ve bitki su ihtiyacına karşılık üretim değeri 0.203–0.950 $ m-3 olarak saptanmıştır. TOPSİS yöntemi ile değerlendirmede birlik bazında su dağıtım başarısı olarak %6-100, finansal başarı %15-80 ve üretim başarısı %0-100 arasında değişmiştir. Sonuç olarak sulama birliklerinin başarısında üretim değeri ve işletme bakım giderleri önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, water user associations (WUAs) were assessed with the data between the dates 2013-2017 in Asi Basin. Success of WUAs was determined with the TOPSIS method. The range of annual irrigation water per unit command area, annual irrigation water per unit irrigated area, annual relative water supply and irrigation intensity were changed 14681-2318 m3 ha-1, 17715-2678 m3 ha-1, 0.29-1.61 and 48-111%, respectively. It is calculated that financial adequacy ratio, total maintenance expenditure cost - revenue ratio, revenue collection performance, energy cost per unit command area, energy cost per unit irrigated area, energy cost per unit volume irrigation water %18-86, %9-181, 49.17-343.75 $ ha-1, %24-83, 0-233.96 $ ha-1, 0-394.94 $ ha-1 and 0-0.03494 $ m-3, respectively. Output per unit command area was between 1509-7398 $ ha-1, output per unit irrigated area was between 1948-1262 $ ha-1, output per unit irrigation water supplied to users changed between 0.190-2.019 $ m-3 and output per unit irrigation water requirement was between 0.203-0.950 $ m-3. In the assessment with TOPSIS method, water distribution success, financial success and production success changed between 6-100%, 15-80% and 0-100%, respectively. As a conclusion, output and maintenance-operation costs played important role in success of water user associations.