The one you seek for, to your death: Representation of femme fatale in Lady Audley's Secret and the Crimson Petal and the White
Ölümüne aradığınız kadın: Femme fatale arketipinin Lady Audley'nin Sırrı ve Günahkâr Kırmızı Masum Beyaz romanlarında tasviri
- Tez No: 601506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADRİANA LUMİNİTA RADUCANU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez Femme Fatale arketipinin Viktorya dönemi ve o dönemin modern ortağı neo-Viktorya dönemi edebiyatındaki tasvirini incelemektedir. Mary Elizabeth Braddon'ın Leydi Audley'nin Sırrı ve Michel Faber'ın Günahkar Kırmızı Masum Beyaz romanlarında yer alan baş kadın karakterleri karşılaştırmalı bir çerçeve içerisinde inceleyen tez değişen yüzyıllarla birlikte yazarların perspektifinde de bir değişim yaşandığını, ve (eğer varsa) yazarların cinsiyetlerinin arketipin betimlemesindeki etkisini savunur. Çalışma arketipin belirleyici özelliklerini sıralarken arketipi Steve Simkin ve Rebecca Stott gibi araştırmacıların daha önce femme fatale arketipi hakkındaki kendi çalışmalarına, Sigmund Freud'un hayat ve ölüm içgüdüleri olarak adlandırdığı Eros & Thanatos ile, ve Julia Kristeva'nın iğrenme konsepti ile ilişkilendirir. Leydi Audley ve Sugar karakterlerinin femme fatale olarak tasviri ayrı bölümlerde incelenirken birçok değişik feminist yaklaşımdan yararlanılmıştır. İki anahtar soruyu göz önünde bulundurursak —femme fatale eserin sonunda cezalandırılmak/ölmek zorunda mıdır ve femme fatale gerçek yaşamdan bir figür olabilir mi?— Viktorya döneminden modern döneme geçiş sürecinde femme fatale arketipinde bir değişim olduğu aşikardır; süreç içerisinde arketipin bazı özellikleri değişime uğramış veya tamamen koybolmuştur. Her ne kadar romanlarda iki karakterin tasviri arasında benzerlikler bulunsa da yazarların arketipe karşı tavırlarında yadsınamaz bir değişim gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present thesis inquires the changing representations of the Femme Fatale archetype in a Victorian novel and a neo-Victorian counterpart. It adopts a comparative framework in discussing female stock characters in Mary Elizabeth Braddon's Lady Audley's Secret and Michel Faber's The Crimson Petal and the White in order to argue for a shift in perspective from one century to another and the relevance (if any) of the author's gender to character depiction. The study examines the defining features of the archetype in the light of Steve Simkin or Rebecca Stott's recent analysis of femme fatale archetype, Sigmund Freud's life and death drives Eros & Thanatos, and Julia Kristeva's concept of the abject. Separate chapters on Lady Audley and Sugar analyse the representation of the femme fatale stock characters from various feminist approaches. Considering two key questions —does the femme fatale must die/punished at the end, and can a femme fatale be a real-life figure?— the study concludes the femme fatale archetype changes through the Victorian period to modern period, some of the features of the archetype being transformed or be lost in the process. Though in the novels the representation of the two characters resembles each other, a clear shift in the attitudes of the authors towards the archetype can be observed in this research.