İbn Hazm'ın 'talak' ahkamına ilişkin görüşleri
İbn Hazm's views on the 'talak' court
  1. Tez No: 601507
  2. Yazar: NİHAL YILDIZBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NASİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma İbn Hazm'ın el-Muhallâ adlı eserindeki "talak'' hükümlerinin incelenmesini konu almaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde İbn Hazm'ın hayatı, eserleri, ilmi çalışmaları, usul anlayışı ve Zâhirî metodolojisine katkılarına değinildi. Yine aynı bölümde el-Muhallâ adlı eserinin muhteva ve sistemetiği hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde talak kavramının tanımı, Kuran, Sünnet ve icmadaki delillerine, talak ile fesih kavramlarının benzer ve farklı noktalarına yer verilmiştir. Ayrıca talakla ilgili kavramların ve çeşitlerinin lügat ve ıstılahî tanımı yapılmış ve bu kavramlar hakkında genel bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde İbn Hazm'ın el-Muhallâ adlı eserindeki talak çeşitleri ile talak hükümlerinin incelenmesine ve diğer mezheplerin bu konular hakkındaki hükümlerine yer verildi. Dördüncü bölümde kazâî boşanma sebepleri ve el-Muhallâ'daki hükümleri ve diğer mezheplerin görüşleri incelendi. Bu çalışmanın sonucunda İbn Hazm'ın, diğer fıkhî konularda olduğu gibi talak konusunda da Zâhirî mezhebinin görüşlerinden ziyade kendi özgün metodolojisini yansıttığını görmekteyiz. Zira usul ve fürûdaki tutarlılığını, diğer mezhep imamlarına karşı eleştirisel yaklaşımını, meseleleri işleyişindeki yöntemi ve sert tutumunu bu eserde talak bölümünü işlerken de yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the examination of“talak”provisions of Ibn Hazm's al-Muhallâ. In the first part of the study, Ibn Hazm's life, his works, his scientific studies, his understanding of the method and his contributions to Zahirî methodology were mentioned. In the same section, the content, writing and systematic of his work, al-Muhallâ, are given. In the second part, the definition of the concept of talak, the evidence of talak in the Qur'an, sunnah and ijma, similarities and differences of the concepts of talak and termination are given. Also, The concepts and types of talak's dictionary and glossary definition, and general information about these concepts is given. In the third part, the types of talak and the provisions of talak in Ibn Hazm's al-Muhallâ are examined and the provisions of other communions on these issues are given. In the fourth chapter, the reasons for the accidental divorce and its provisions in al-Muhallâ and the opinions of other communions were examined. As a result of this study, we see that Ibn Hazm reflects Zahari communion views with his own unique methodology, as in other fiqh subjects. This is because he has reflected his consistency in procedure and jurisprudence, his critical approach towards other communion imams, his method of handling issues and his harsh attitude while processing the talak chapter in this work. As in most of the fiqh issues, al-Muhallâ, which attracts attention with the abundance of rumors about talak, is a valuable work for researchers.