7-11 yaş grubu ileri derecede işitme engelli çocuklarda işitme engelinin psiko-sosyal gelişime etkilerinin incelenmesi
The Assessment of the effects of hearing impairment on the 7-11 years old severely hearing impaired children's psychosocial development
- Tez No: 60151
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Psikoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET İnsanlarla uyumlu iletişim kurabilmek sosyalleşmenin bir ölçüsüdür. İşitme engelli çocuklarda varolabilecek iletişim problemleri psiko- sosyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Çalışmamızda dili kazanmadan önce işitme kaybı meydana gelen 7 ve 11 yaş grupları için ileri derecede işitme engelli 25 'er çocukla, aynı yaş grubu 25' er normal işiten toplam 100 çocuk psiko-sosyal gelişimleri açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Araştırmamızda kullandığımız Psiko-Sosyal Gelişim Ölçeği, her çocuk için çocuğun anne-baba ya da yalan çevresinden alman bilgiler doğrultusunda doldurulmuş ve ölçeğin kendine ait puanlama sistemine göre puanlanmıştır. Psiko-Sosyal Gelişim Ölçeği'nden elde edilen puanlar istatistiki olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda 7 ve 1 1 yaş ileri derecede işitme engelli çocukların normal işiten yaşıtlarından psiko-sosyal gelişimde daha düşük seviyede oldukları bulunmuştur. Psiko-Sosyal Gelişim Ölçeği'nin alt bölümleri olan ; Maddi Özerklik, Kişisel Özgürlük, Yer Değiştirme, Boş Zaman Faaliyetleri, Para, Okuma ve Kitap İlgileri, Sosyal Yaşama Ait İlgiler, Anne-Baba ile İlişkiler, Yaşıtları ile İlişkiler ve Sosyal Yaşama Uyum bölümleri gruplar arası karşılaştırılmış ve tartışılmıştır. Ayrıca yaş ve psiko-sosyal gelişim arası ilişkiyi tayin etmek açısından değerlendirme yapıldığında, 7 yaş işitme engelli çocukların, 1 1 yaş işitme engelli çocuklara göre psiko-sosyal gelişimde daha düşük seviyede oldukları bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Psiko-sosyal gelişim, işitme engeli, Psiko-Sosyal Gelişim Ölçeği, çocuk. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most important aspect of socialization is to understand others and to get into a well adjusted cooperation. The communication problems which exist in hearing impaired children influence negatively their psychosocial development. In our study 25 seven years old, 25 eleven years old severely hearing impaired children who acquired hearing loss in prelingual periot and 25 seven years old, 25 eleven years old normal hearing children's psychosocial developments were cooperatively evaluated. The“Psychosocial Development Scale”that we applied in our study was coded according to the information which was taken from the family and relatives of the children. The results were recorded according to the recording system of Psychosocial Development Scale. The scores of the main test and scores of it's subgroups were statistically evaluated. The results indicated that the Psychosocial developmental stage of 7-11 years old hearing impaired children was lower than normal group. Subdivions of Psychosocial development scale like“Material Autonomy”,“Personal Liberty”,“Esteem of Traveling”,“Leisure Activities”,“Money”,“Reading and Book Interests”,“Social Life Interests”,“Relations with Parents”,“Relations with Peers”and“Adaptation to Social Life”were compared and discussed between the groups. In addition when an assessment was made to determine the relation between age and psychosocial development, 7 years old hearing impaired children have been demonstrated to be at lower levels of psyhosocial development than 1 1 years old. Key Words : Psychosocial development, hearing, impairment, Psychosocial Development Scale, Child.