Efüzyonlu otitis media etyopatogenezinde adenoid mast hücrelerinin rolü
Role of the adenoid mast cells in the etiopathogenesis of otitis media with effusion
- Tez No: 60152
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CANDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
EOM çocuklardaki işitme kayıplarında en sık nedendir. Etyopatogenezinde zaman içinde çok çeşitli nedenler ileri sürülmesine rağmen tedavisinde değişiklik olmamıştır. Halen adenoidektomi ve tüp insersiyosu en sık uygulanan tedavi yöntemidir. AD'nun EOM'daki etki şekli kesin gösterilememiştir. ÖT'nün fonksiyonel obstrüksiyonu, ÖT'ünde reflüye neden olma ve patojenik bakteri rezervuan olmasımn yanında enflamatuar maddeleri sekrete etmesi ile de EOM' a neden olabilir. Çalışma sonuçlarımızda mükoid ile seröz efüzyon ve EOM olan ile olmayan AD hipertrofili olguların MH sayılan arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Bunun daha önceki çalışmalarda aynı gruplar arasındaki histamin miktarlanndaki anlamlı farklarla uyumlu olması, AD'dan enflamatuar madde sekresyonunun EOM gelişiminde önemli olduğunu göstermektedir. Bu yüzden biz etyopatogenezde AD'nun bakteri rezervuan olmasımn yanında AD'dan enflematuar madde sekresyonun da etken olduğunu, tedavide bunun göz önüne alınması gerektiğini düşünmekteyiz. 48
Özet (Çeviri)
Vni. SUMMARY Role of the adenoid mast cells in the etiopathogenesis of Otitis media with effusion. Otitis media with effusion (OME) is the most frequent reason for the hearing losses in children. Although different factors have been proposed for the etiopathogenesis through time, the treatment has no changed. At the present, the most frequently used treatment method is adenoidectomy and tube insertion. The effect of adenoid tissue on OME has not been shown clearly. The functional obstruction of Eustachian Tube (ET) may cause reflux in ET and may act as a reservoir of pathogenic bacteria, and also may secrete inflammatory substances and cause OME. In our results, significant difference was found between the mast cell numbers of adenoid tissue cases in mucoid and serous effusion. Also the mast tissue numbers in adenoid tissue cases with and without OME were significantly different. This result is in accordance with previous studies where the amount of histamine was found to be different in similar groups. This shows that the secretion of inflammatory substances plays an important role in the development of OME. Because of this reason it was concluded that, adenoid tissue has an effect on the secretion of inflammatory substances as well as it being a reservoir of bacteria. Thus, this fact must be considered in planning the treatment. 49