Bir iletişim aracı olarak yaratıcı düşünmenin karton gıda ambalaj tasarımına yansıması
Creative thinking as a communication tool and its reflection on carton food packaging
  1. Tez No: 601512
  2. Yazar: EBRU BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP EDA BÜRGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma kapsamında, bir iletişim aracı olarak yaratıcı düşünmenin karton gıda ambalaj tasarımına yansıması konu edinilmiş ve literatür taraması baz alınarak detaylı bir şekilde araştırılmıştır. İnsanlığın ilk zamanlarından bu yana var olduğu bilinen, yiyecekleri koruma ve daha sonraya saklama gereksinimi ile ortaya çıktığı öne sürülen ambalaj, ürünün herhangi bir hasara uğramamasını sağlayarak onu sarar ve korur. Ambalaj sektöründe giderek artan rekabet her geçen gün gıda ambalajına da yansımaktadır. Tüketici perspektifinden bakıldığında gıda ambalajı diğer ürünlere göre daha fazla dikkate alınmaktadır; gerek ambalajın bilgi verme işlevinin zorunlu bir nitelik haline dönüştürdüğü besin değerleri ve tüketicinin bulmayı umduğu diğer bilgiler gerekse ambalaj tasarımının farklılığı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Tam bu noktada ambalaj tasarımının yaratıcı düşünme sürecinin de etkisiyle dikkat çekici ve farklı olması, o ürünü rekabet ortamında diğer rakiplerinin arasından sıyırarak ön plana çıkarmaktadır. Yaratıcılık, yeniyi yaratma veya olanı farklı bir biçimde oluşturma prensibi üzerine kuruludur; yaratıcı düşünme her bireyde farklı olarak ortaya çıkabilmektedir. ''Yaratıcı düşünme süreci gıda ambalaj tasarımının hangi noktasında ortaya çıkar?'',''Yaratıcılık geliştirilebilir bir olgu mudur?'',''Yaratıcı gıda ambalajları evrensel bir dile sahip midir?'' gibi sorular araştırma süresi boyunca araştırılmış ve cevaplanmaya çalışılmıştır. Araştırma sonunda ise, araştırmadan edinilen bilgiler ve bulgular doğrultusunda proje kapsamında 20 adet karton gıda ambalajı tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, creative thinking as a communication tool and its reflection on carton food packaging design has been selected as a subject and researched in a great detail. The packaging existed since the early time of the humanity and occured with the need of protecting the food and saving it for later. Packaging both protects and covers the product and makes sure that nothing damages it. Packaging is an industry in which the competition is expanding rapidly as the time passes. Seeing it from a consumer perspective, food packaging design makes a massive importance by the comparison of the other design products; packaging which has been designed with the concept of the creative thinking and the information about nutritional values with others which consumer expects to find on the packaging makes a difference. At this point, the packaging with an attractive design steps up, leaves all the competitives behind and gets the first place. Creativity is based on the idea of creating a new thing or reshaping the already existed one in a different way; creative thinking may occur differently on each person. ''At which point does the creative thinking occur on food packaging design?'',''Is creativity a concept which can be enhanced?'',''Do the creative packaging designs have a global language?'' are the questions which were researched and tried to be answered during this process. At the end of the research, 20 carton food packagings have been designed for the project part of the thesis.