Eski Tunç Çağında Anadolu'nun siyasal yapısı
Political structure of Anatolia in the Early Bronze Age
  1. Tez No: 601513
  2. Yazar: DERYA SEYLAN AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada Eski Tunç Çağı'nda Anadolu'nun siyasi yapısına ilişkin değerlendirmeler ve çıkarımlar yapılmıştır. Eski Tunç Çağı I ve II Dönemi'nde Anadolu'nun önemli yerleşim yerleri bölgeler bazında incelenerek, siyasal yapıya ilişkin değerlendirme ve çıkarımlar yapabileceğimiz veriler incelenmiştir. Ticari ilişkiler,antropologlar tarafından dönemin iskeletlerinde yapılmış olan incelemeler, ele geçirilen buluntu gruplarından öğrenilen bölgeler ve şehirlerarası ilişkiler, mimari yapı, mühürler ve mezar hediyeleri bize ele aldığımız konu hakkında önemli bilgiler vermiştir. Eski Tunç Çağı III'e girildiğinde ise kazı sonuçları dışında Akkad'lar dönemine ait bazı yazılı belgeler de dönemin siyasal yapısına ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, evaluations and inferences regarding the political structure of Anatolia in the Early Bronze Age were made. In Early Bronze Age I and II, the important settlements of Anatolia were examined by regions and the data that we could make evaluations and inferences about its political structure were examined. Commercial relations, investigations carried out by the anthropologists on the skeletons of the period, the relations between the regions and cities learned from the finds groups, the architectural structure, the seals and the grave gifts of the dead gave us important information about the subject. When the Early Bronze Age III was entered, some written documents belonging to the Akkadian period shed light on the political structure of the period besides the excavation results.