Porselen malzeme ile hazır nesnelerin yeniden üretimi
Reproduction of ready made objects with porcelain material
  1. Tez No: 601520
  2. Yazar: NAZLI DENİZ ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. HALİL YOLERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
“Porselen Malzeme İle Hazır Nesnelerin Yeniden Üretimi”başlığı altında hazırlanan uygulama raporunun birinci bölümünde, plastik sanatlarda 19. yüzyılda filizlenen, 20. yüzyılda doruğa ulaşan ve günümüze kadar devam eden yeni oluşumlar ve farklı malzeme arayışlarına değinilmiş, bu bağlamda hazır nesnenin plastik sanatlara girişi araştırılmış ve nesne olgusunun, özellikle bireysel anlatılar içerisinde sanat sahnesine çıkışı açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise bu araştırmalar ışığında, sergi eserlerinin ana fikri oluşturulmuş, eşyaya bir ifade aracı olarak değinilerek, düşsel nesne kavramı kısaca anlatılmış, saklama ve biriktirme olguları, kişisel bellek müzeleri araştırılarak aktarılmıştır. Yapılan sergi çalışmasında bu araştırmaların bir sonucu olarak, belleğin manipülatif tarafı, yaşanan olay ve şimdi hatırlanan imgenin farkı üçüncü boyutta görselleştirilmiştir. Bu bağlamda, çalışanın bazı kişisel eşyalarının alçı ile kalıpları alınmış, porselen malzemeyle kalıba döküm ve çamura batırma yöntemleriyle kopyalanmıştır. Kavramların ve asıl problemin ön plana çıkarılması amacıyla nesneler, porselenin temiz beyazlığına bırakılmıştır ve sır uygulaması yapılmamıştır. Çalışmanın ana malzemesi porselendir. Yeniden üretilen nesnelere, destekleyici nitelikte porselen olmayan eşyalar da eşlik etmiştir. Çalışmalar ile, nesnenin yeniden üretimi sonrasında nötrleşen, anonimleşen iş ile bir“önceleri ne idi”sorusu ve "şimdi ne olduğunu bilememe‟ sorununu gündeme getirmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the graduate practice report prepared under the title of“Reproduction Of Ready Made Objects With Porcelain Material”, new formations and the quest for different materials in plastic arts which begins in 19th century, reaches its peak in the 20th century and continued to the present day were examined. In the second part, within the light of these researches, the main idea of the exhibition works is tried to be formed, the object is mentioned as a way of expression and the concept of the imaginary object is briefly explained, the storage and gathering phenomena are transferred with the research of individual memory museums. As a result of these researches, the manipulative side of memory, the difference of the event and image that is now remembered were visualized in third dimension. In this context, some of the belongings of the person were molded with plaster and copied with porcelain material by molding and dipping techniques. The objects were left to the pure whiteness of the porcelain surface and no glaze was applied in order to highlight the concept and the real problem. The main material of the works is porcelain. The reproducted objects were accompanied by non-porcelain supporting objects. With the works, a question of“what it was before”and a problem of“not knowing what it is now”came up with the neutralization and anonymized work after the reproduction of the object.