Çeşitli metal yüzey işlemlerinin metal-porselen ara yüzeyindeki sızıntıya etkisi
The Effect various metal surface treatment on microleakage at metal-ceramic interface
  1. Tez No: 40139
  2. Yazar: İRFAN ALTAN PİRALİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜJGAN ÖKTEMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Metal destekli porselen kronlarda metal ile porselen arasında oluşabilecek sızıntıyı incelemek amacı ile her biri 20 örnek içeren 8 grupta toplam 160 örnek, soy olmayan metal alaşımından döküldü. Kırkar örnekden oluşan 4 ana gruba pembe renkli seramik taş, silikon-karbid taş, tungsten- karbid frez ve çelik fissür frez ile yüzey düzeltilmesi yapıldı. Daha sonra örnekler herbiri yirmi örnek içeren alt gruplara ayrıldı. Her biri ayrı aşındırıcı malzeme ile yapılan yüzey düzeltmesi gruplarına, 50 ve 250nm'lik alümunyum oksit partiküllü kum banyoları iki farklı uygulama olarak uygulandı. Böylece porselen uygulamasına hazır pürüzlü hale getirilen örnekler, etilasetatlı ultrasonik temizleyicide 10 dakika boyunca temizlendiler. İki kez opak, bir kez dentin, bir kez düzeltme ve bir kez glaze uygulaması yapılarak porselen uygulaması bitirildi. Bütün örnekler 1 hafta süre ile 37°C suda bekletildiler. Mikrosızıntı testi yapılmadan önce tüm örneklere, ısıl döngü işlemi 500 kez uygulandı. Mikrosızıntı incelenmesi için 0.1mCi/ml konsantrasyonundaki Ca^Cb radyoizotopu kullanıldı. Radyoizotopda 4 saat bekletildikten sonra çıkarılıp temizlenen örnekler, polimetil metakrilat içerisine gömüldüler. Islatılan alüminyum oksit disklerle, örnek boyunca kesitler alındı. Kesilen her bir yüzey, ultra-hızlı periapikal röntgen filmi üzerine karanlık odada, yapıştırıldılar. 17 saat sonra otomatik banyo makinası ile banyoları yapılarak otoradyografileri elde edildi. Daha önceki çalışmalarda kullanılan sızıntının gittikçe artan şiddette gösterildiği bir ölçek ile sübjektif olarak kalitatif değerlendirmeler üç araştırmacı tarafından alındı. Sızıntı değerleri, istatistiksel olarak t-testi kullanılarak karşılaştırıldı. Pembe renkli seramiktaşın 50p.m'lik alüminyum oksit kum banyosu ile uygulanımı en iyi sonucu verdi. Yeşil renkli silikon-karbid taşın her iki boyuttaki kum banyosu ile kullanımı ve pembe renkli seramik taşın 250jj.m'lik alümunyum oksit kum banyosu ile uygulanımlarında en kötü değerlere rastlandı. Tunsten-karbid frezin her iki boyuttaki kum banyosu uygulanımları, az sızıntı gösterdi. Bütün gruplarda sızıntıya çeşitli oranlarda rastlanması soy olmayan metal alaşımlarla porselen arasındaki kimyasal bağın güvenilirliğinden şüphe duyulmasına yol açar. Klinikte karşılaşılan, koku yapma, renk değiştirebilme, ayrılma problemlerine, sızıntının sebep olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effect of various pretreatment applied on base metal surface before the fusing of porcelain on the microleakage that can be seen between base metal alloy and porcelain interface was compared. Before the fusing of porcelain, a variety of abrasives and burs and sandblasting were applied to base metal alloy surface in eight different groups composed of twenty samples each. After surface pretreatment, the surfaces were cleaned with ethyleacetat by using ultrasonic cleaning. After firing porcelain, all samples were kept into 37 °C water until tested. Prior to testing, each specimen was thermal-cycled and immersed in Ca45 isotope for four hours. The concentration of the isotope was 0.1 mCi/ml of solution in the form of calcium chloride with the pH adjusted to 7. After removing of isotopes, each sample was washed by using a detergent solution. Each sample was immersed in acrylic resin and sectioned longitudinally through the base metal by grinding on a wet wheel of aluminum oxide. Sectioned surface was placed on an ultra speed x-ray film for 17 hours. After 17 hours all films were developed in an automatic developer. The autoradiographic results were evaluated qualitatively by three different investigators using a scale used in previous studies which shows increasing degrees of microleakage. Microleakage values were compared statistically by using t-test. Prepared with ceramic stone and sandblasted with 50|j.m Al203 particules surfaces gave the best results. Prepared with silicon-carbide stone and sandblasted with 50 and 250(im Al203 particules surfaces had the worst values. Prepared with 83tungsten-carbide bur and sandblasted with 50 and 250|im Al203 particules surfaces showed lower levels of microleakage. Varying degrees of microleakage at all groups makes chemical bonding between base metal alloys and porcelain questionable. It is thought that clinical discoloration, odouring, separation problem may be caused by microleakage. 84