Endüstriyel atıkların duvar karosu mat sır reçetelerinde renklendirici pigment olarak kullanımı
Effects of industrial wastes on different glaze structures used in wall tiles
  1. Tez No: 825632
  2. Yazar: YİĞİT BALBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA TAŞÇI, DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE YILDIZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Duvar karoları, duvar yüzeylerini kaplamak ve dekoratif bir görünüm sağlamak için kullanılan malzemelerdir. Genellikle seramik ve porselen gibi dayanıklı malzemelerden yapılırlar. Duvar karoları, banyo, mutfak, oturma odası ve diğer iç mekanlarda duvarları kaplamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Duvar karoları, yüzeyleri sırlanarak ya da sırsız bir halde pişirildikten sonra kullanıma hazır hale gelen dayanıklı uzun ömürlü yüzey kaplama malzemeleridir. Seramik endüstrisi, endüstriyel üretimden kaynaklanan hammadde atıklarının kullanımına uygun prosesleri içermektedir. Çeşitli Ar-Ge projelerinde yapılan çalışmalarda, endüstriyel atıkların seramik üretiminin farklı süreçlerinde (örneğin seramik bünye, sır, renklendirici gibi) kullanılabildiğini göstermektedir. Bu çalışmada Ni-Co kompozit katı atığı, pirit külü katı atığı, uçucu kül katı atığı, kupol atığı seramik duvar karosu mat sırlarında renklendirici olarak kullanılmış ve etkileri incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalarda, atıkların kimyasal analizi yapılmış ve mineralojik özellikleri incelenmiştir. Kullanılan atıklar işletmede iki farklı duvar karosu mat sırının içerisine ağırlıkça % 0, 5, 10, 15 ve 20 oranında ilave edilerek homojen bir şekilde karıştırılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan atık ilaveli mat sırlar bünyeler üzerine kampana (slayt) çekme yöntemi ile uygulanmış ve işletme fırınında 1075℃'de 35 dak. pişirilmiştir. Sır içine ilave edildiği orana bağlı olarak atık çeşidine göre değişen renk tonları elde edilmiştir. Duvar karosu mat sırlarında L* a* b* renk analizleri yapılmış ve hazırlanan sır reçeteleri kimyasal dayanım testine tabi tutularak kimyasal dayanım özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca sırlar SEM ve EDX analizi yapılarak sır içerisindeki farklıklara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wall tiles are materials used to cover wall surfaces and provide a decorative appearance. They are usually made of durable materials such as ceramic and porcelain. Wall tiles are widely used to cover walls in bathrooms, kitchens, living rooms and other interior spaces. Wall tiles are durable long-lasting surfacing materials that are ready for use after their surfaces are glazed or fired in an unglazed state. The ceramic industry includes processes suitable for the utilization of raw material waste from industrial production. Studies conducted in various R&D projects show that industrial wastes can be used in different processes of ceramic production (such as ceramic base, glaze, colorant). In this study, Ni-Co composite solid waste, pyrite ash solid waste, fly ash solid waste, cupola waste was used as colorants in ceramic wall tile mat glazes and their effects were investigated. In the experimental studies, chemical analysis and mineralogical properties of the wastes were analyzed. The wastes used were added into two different wall tile mat glazes at the rate of 0, 5, 10, 15 and 20 wt% and prepared by mixing homogeneously. The prepared waste-added mat glazes were applied on the tiles using the drum (slide) drawing method and fired at 1075℃ for 35 minutes. Depending on the ratio in which the waste is added to the glaze, different color tones are obtained according to the waste type. L* a* b* color analysis was performed on wall tile mat glazes and chemical resistance properties were determined by subjecting the prepared glaze recipes to chemical resistance test. In addition, the glazes were analyzed by SEM and EDX analysis and the differences in the glaze were mentioned.