Rise and fall of an industrial city: The changing sense of place in Karadeniz Ereğli
Bir sanayi kentinin yükselişi ve düşüşü: Karadeniz Ereğli'de değişen yer duygusu
  1. Tez No: 601521
  2. Yazar: ATAHAN DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Karadeniz Ereğli, 1960'lı yıllarda Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası'nın kurulmasıyla sahil kasabasından sanayi kentine dönüşmüş bir tek-sanayi kenti olarak sınıflandırılmaktadır. Fabrikanın kurulmasıyla birlikte Kdz. Ereğli'de tek-sanayi kenti bağlamında ekonomik, sosyal ve politik değişimlerde yaşanmaya başlandı ve geçtiğimiz 60 yıl boyunca Erdemir, kentteki bu değişimlere yön veren temel kurum olarak ön plana çıktı. Ayrıca bu süreçte Erdemir, kentteki kimlikleri ve belleği şekillendirip, kentin karakteristik özelliklerini de değiştirdi. Fabrikanın kurulmasıyla birlikte kente sağladığı pozitif yöndeki sosyal ve ekonomik katkılar, kentin yükselme dönemini başlatarak yer duygusundaki değişime sebep oldu. Ancak 2006 yılındaki özelleştirme sebebiyle fabrika, yer duygusunu ikinci kez etkileyerek değiştirdi. Özelleştirme sonrasında kent ve fabrika arasındaki değişen ilişkiler, insanları kente ait değerleri yeniden düşünmeye itti ve böylelikle Erdemir, kentteki temel kurum olarak kolektif bellek üzerindeki etkileri sayesinde yer duygusunu yeniden üretmiş oldu. Bu tez, Kdz. Ereğli'deki bu uzun dönüşüm süreci boyunca değişen yer duygusunu, kenti domine eden temel kurum olan Erdemir'e odaklanarak incelemektedir. Bu sebeple, bu çalışmada iki önemli kavram öne çıkarılmıştır: yer duygusunun kurumsal yeniden üretimi ve kurumsal merkezli kolektif bellek. Bu kavramları tartışmak ve Erdemir'in yer duygusunda yarattığı değişimi incelemek için ise tez kapsamında Kdz. Ereğli'de yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak saha çalışması yapılmıştır. Aynı zamanda bu mülakatlar, bugünden bakıldığında 1960'lara kadarki dönemin tekrar değerlendirmesini yapan yerel algıları ve böylece yer duygusundaki değişimleri ortaya çıkartmıştır.
Özet (Çeviri)
Karadeniz Ereğli is a single-industry city that transformed from a coastal town to an industrial city thanks to the establishment of Ereğli Iron and Steel Company in the 1960s. Kdz. Ereğli as a single-industry city started to change in regard to economic, social, and political aspects, and in the last 60 years, the company has been the major institution to lead these transformations. Erdemir has shaped the memories and identities in the city and changed the characteristic features of the place. The rising period that started with the establishment of the company through its positive social and economic contributions changed the sense of place. However, the privatization of the company in 2006 also shifted the sense of place for the second time. The changed relationship between the company and the city led people to rethink about the values of the place. Therefore, Erdemir as the major institution in the city reproduced the sense of place through its effects on collective memory. This thesis analyzes the changing of sense of place in Kdz. Ereğli throughout this long transformation by placing special emphasis on the role of Iron and Steel factory as the major institution dominating the city. Therefore, this study introduces two important concepts: institutional reproduction of sense of place and institutionally mediated collective memory. In order to argue these concepts, field research has been conducted in Kdz. Ereğli by using semi-structured in-depth interviews to analyze the change of sense of place by Erdemir. Moreover, these interviews provided local perceptions and reevaluations about the place from today to back to the 1960s so that expose the shifts in the sense of place.