Doğuakdeniz bölgesi bağlarında asma sarı benek viroid-3'ün tanılanması
Detection of Grapevine yellow speckle viroid-3 in Eastern Mediterranean vineyards
  1. Tez No: 601540
  2. Yazar: SANİYE HORASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BUZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışma Asma sarı benek viroid-3 (Grapevine yellow speckle viroid-3, GYSVd-3) (Apscaviroid, Pospiviridae)'ün Doğu Akdeniz Bölgesinde bağ alanlarında tanılamak amacıyla yürütülmüştür. Doğu Akdeniz Bölgesindeki bağ alanlarından toplanmış asma yeşil yaprak ve sürgünlerinden izole edilen toplam nükleik asit (TNA), GYSVd-3 spesifik primerler kullanılarak RT-PCR (reverse transcription polymerase chain reaction) yöntemiyle testlenmiştir. Toplam 53 bağdan, 273 örnekte yapılan testlemelerde 31 örnekte (%11,35) GYSVd-3'ün 366 bç büyüklüğünde DNA bantları elde edilmiştir. Bölge bağlarında viroidin bulunma durumu en fazla Adana'dan alınan örneklerde %18,18 görülürken bunu Kahramanmaraş (%13,79), Mersin (%9,89) ve Hatay (%7,5) takip etmektedir. Pozitif örneklerin nükleik asit dizinleri, gen bankasında kayıtlı asma viroidleri dizinleriyle karşılaştırılarak filogenetik akrabalık ilişkileri incelenmiştir. Nükleotid dizinlerin gen bankasından alınan benzer dizinlerle karşılaştırması MEGA5 v. 05 yazılımındaki Clustal W program uygulanarak, Blastn programıyla karşılaştırılmıştır. Filogenetik ağaçta yer alan Türk izolatları, GYSVd-1 varyantlarıyla %90 düzeyinde (% 98'e varan), GYSVd-2 varyantlarıyla ise daha düşük seviyelerde (%90) benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Grapevine yellow speckle viroid-3 (GYSVd-3) (Apscaviroid, Pospiviridae) was investigated in grapevine in the eastern Mediterranean vineyards. Total nucleic acid (TNA) extracted from one-year old shoots and leaves was tested in RT-PCR (reverse transcriptase polymerase chain reaction) with viroid-specific primer pairs. Approx. 31 sample out of (%11,35) 273 from 53 vineyards gave DNA bands of 366 bp in size. The viroid had the highest incidence had in samples from Adana province (%18,18) followed by Kahramanmaraş (%13,79), Mersin (%9,89) and Hatay (%7,5). Nucleic acid sequences from DNA templates resulting positive for GYSVd-3 in PCR were evaluated for phylogenetic relationship with viroids and/or variants having nucleotide homology in GenBank. Multiple sequences were retrieved and phylogenetic relationship with other viroids and/or variants in Genbank was investigated using ClustalW and Blastn with MEGA5 v. 05 software. Turkish GYSVd-3 isolates had high nucleotide homology with GYSVd-1 variants around % 90-98. Its nucleotide homology was low with GYSVd-2 variants (