Lifestyle segmentation: When is it applicable for the brands?
Psikografik pazar bölümleme: Markalar için ne zaman uygulanabilirdir?
  1. Tez No: 601539
  2. Yazar: MURAT AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Psikografik pazar bölümleme, son on yıllarda popüler olan Pazar bölümleme çalışmalarına paralel olarak öne çıkan bir konsepttir. Bu konuda hakkında pek çok araştırma yayınlanmış ve temel olarak pozitivist bir bakış açısıyla, herhangi bir ürün veya servis pazarına dair psikografik pazar bölümlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ancak, markalara psikografik pazar bölümlemenin ne zaman, hangi üründe ve hangi tüketici grubu için yapılacağına dair rehberlik eden, normatif bir bakış açısıyla farklı ürün kategorilerinde psikografik pazar bölümleme çalışmalarının etkinliğine odaklanan, çalışmalar eksiktir. Bu nedenle, çalışma psikografik pazar bölümlemenin etkinliğini anlamaya dair bu formül tanımlamayı amaçlamıştır. Markalara pazar bölümleme çalışmalarında bir yol haritası çıkarabilmek için; On-line soru formu yardımıyla 4 ürün kategori tüketicilerine ulaşılmış ve AIO ölçeğiyle tanımlanan psikografik pazar bölümleri, bu bölümlenen tüketicilerin algılanan değerleri ile değişen satın alma niyeti değişkenleri arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Sonuç olarak, psikografik pazar bölümleri tarafından sınırlı olarak etkilenen algılanan değer boyutu anlamlı olarak satın alma niyetini etkilediği ve bu etkinin ürün kategorilerinde farklılaştığı görülürken; psikografik pazar bölümleme, satın alma niyetini dürtüleyen temel bir değişken olarak tanımlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Lifestyle market segmentation is one of the leading concepts associated with segmentation literature in general which has an increased popularity in the last decades. So many research attempts have been published on this subject mainly aiming to define the lifestyle segments on a given product/service market in a positivist look. But, there is a lack of research interest on the normative look of lifestyle segmentation efficiency across different product categories to have a guidance for the brands regarding when to implement lifestyle segmentation for which product types and for which consumer groups. Thus, this research aimed to define a formulation to understand the effectiveness of lifestyle segmentation for the brands. By a cross categorical analysis, consumers of four different product categories have been reached by this research using an on-line questionnaire and the relationships through lifestyle segments exposed by using AIO scale, the brand value perceptions of these segmented consumers and their purchase intention variation were analysed to clarify a segmentation roadmap for brands. As a result, it was found out that the lifestyle segmentation could not be defined as the main driver of purchase intention while consumer's perceived values which are partially affected by the lifestyle market segments significantly affect the purchase intention and this effect varies by different product categories.