Relaxation and chaotic behavior in time varying phenomena
Zamanla değişen fenomenlerde gevşeme ve kaotik davranış
- Tez No: 601545
- Danışmanlar: PROF. DR. AVADİS SİMON HACINLIYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
As2Te3(In) ince filmler için geçici akım verilerinin zaman evrimleri, oda sıcaklığında (296 K – 23 °C); 0.001 V, 0.002 V, 0.005 V, 0.01 V, 0.1 V, 0.5 V ve 1 V olan dc gerilimlerine göre ve ayrıca 313 K (40 °C), 333 K (60 °C) ve 353 K (80 °C) değerlerindeki sıcaklıklarda; 0.001 V, 0.002 V, 0.005 V, 0.01 V ve 0.1 V olan dc gerilimlerine göre farklı elektrik alanlarında ölçülmüştür. Geçici akım, farklı iletim rejimlerini tanımlamak için zaman serileri analizi yoluyla analiz edilmiştir. Geçici akımlar için maksimal Lyapunov üstelleri hesaplanmıştır. Pozitif maksimal Lyapunov üstelleri, pozitif Lyapunov üstellerinin elektrik alanı ve sıcaklık ile olan bağımlılıklarını yansıtmıştır. Pozitif bir Lyapunov üstelinin varlığı, başlangıç koşullarına hassas bağlılık anlamına gelir ve As2Te3(In)'un her bir dc akım ölçümü için farklı başlangıç koşullarından dolayı bellek etkilerine sahip olduğu bilinmektedir. Dc akımlı zaman serilerinin davranışını karakterize etmek için başlangıç koşullarına göre değişmeyen Eğilimlerden Arındırılmış Dalgalanma Analizi kullanılmıştır. Eğilimlerden Arındırılmış Dalgalanma Analizi, uygulanan elektrik alanları açısından çoklu iletim mekanizmalarına sahip üç farklı iletim rejimi belirlemiştir. Ayrıca; As2Te3(In) ince filmlerinin iki farklı iletim rejimindeki akım davranışlarına dayanan geçişler, Eğilimlerden Arındırılmış Dalgalanma Analizi yöntemi tarafından farklı sıcaklıklar için gözlenmiştir. Olası iletim mekanizmaları, geçiş fenomenine bağlı olan ölçeklendirme üstellerinin sonuçlarına göre kararlaştırılmış ve kapsamlı bir şekilde tartışılmıştır. Diğer yandan; Mackey-Glass denklemi ile simüle edilen akıma karşı zamana göre yapay verilerin ve de zamana göre değişen akım değerlerini içeren deneysel verilerin, benzer maksimal Lyapunov üstellerine sahip oldukları saptanmıştır. Dolayısıyla; Mackey-Glass denklemi gibi gecikmeli diferansiyel denklemler, mikro ölçekli konseptte As2Te3(In) cam substratların geçici akım mekanizmasını analiz etmek ve tahmin etmek için uygun simülasyon yöntemleri olarak kullanılabilirler. Son adım olarak; gerilmiş üstel davranışın modifiye edilmiş fonksiyonunu, makro ölçekli konseptte 0.1 V altındaki deneysel veri setlerimizin ilk 4000 veri noktasına uyarlamak için gerilmiş üstel parametrizasyon kullanılmıştır. Bunun üzerine, hem gevşeme sürelerinin hem de gerilmiş üstel değerlerin sıcaklıkla birlikte arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The time evolutions of transient current data for As2Te3(In) thin films were measured at different electric fields for the dc voltages of 0.001 V, 0.002 V, 0.005 V, 0.01 V, 0.1 V, 0.5 V and 1 V at room temperature (296 K – 23 °C) and also for the dc voltages of 0.001 V, 0.002 V, 0.005 V, 0.01 V and 0.1 V at temperatures of 313 K (40 °C), 333 K (60 °C) and 353 K (80 °C). Transient current was analyzed by means of time series analysis in order to identify different conduction regimes. The maximal Lyapunov exponents for the transient currents were calculated. Positive maximal Lyapunov exponents reflected electric field and temperature dependencies with positive Lyapunov exponents. Existence of a positive Lyapunov exponent means sensitive dependence on initial conditions and As2Te3(In) is known to have memory effects hence different initial conditions for each dc current measurement. Detrended Fluctuation Analysis was utilized to characterize the behavior of dc current time series which is invariant to initial conditions. Detrended Fluctuation Analysis identified three different conduction regimes with multiple conduction mechanisms in terms of applied electric fields. Moreover, crossovers based on current behaviors of As2Te3(In) thin films at two different conduction regimes were observed for different temperatures by Detrended Fluctuation Analysis method. Possible conduction mechanisms were decided and extensively discussed with respect to results of scaling exponents which depend on crossover phenomena. On the other hand, it was determined that both the artificial data as current versus time which was simulated by Mackey-Glass equation and the empirical data which includes current values varying with time had similar maximal Lyapunov exponents. Hence, delay differential equations such as the Mackey-Glass equation can be used as suitable simulation methods to analyze and predict transient current mechanism of As2Te3(In) glass substrates at micro-scale concept. As final step, Stretched exponential parametrization was used for fitting the modified function of stretched exponential behavior to first 4000 data points of our empirical data sets under 0.1 V at macro-scale concept. Thereupon, it was observed that both relaxation times and stretched exponent values increase with temperature.