Üniversitelerde yetenek yönetimi uygulamaları ve akademik performans ilişkisi
The relationship between the implementations in talent management in universities and academic performance
  1. Tez No: 601578
  2. Yazar: HASAN YEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim elemanlarının yetenek yönetiminin uygulanmasına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi ve akademik performans ile arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma, akademisyenlerin yetenek yönetiminin uygulanmasına ilişkin görüşlerinin detaylı olarak betimlenmesini ve akademik performans ile ilişkisinin belirlenmesini amaçladığı için ilişkisel tarama modelinde kurgulanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi'ne bağlı fakültelerde görev yapmakta olan akademisyenler araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi fakültelere göre küme örnekleme ve tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmanın alt tabakalarını profesörler, doçentler, doktor öğretim üyeleri, öğretim görevlileri ve araştırma görevlileri oluşturmaktadır. Her bir alt tabakayı oluşturan akademisyenler araştırma evrenini temsil edecek şekilde oranlı olarak dağıtılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Üniversitede Yetenek Yönetimi”ölçeği kullanılmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü'nden akademisyenlerin akademik teşvik ödeneği puanları ile ilgili veriler elde edilmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi'ne bağlı fakültelerde görev yapmakta olan akademisyenlerin akademik teşvik ödeneği puanları, akademik performans ölçütü olarak kullanılmıştır. Üniversitede yetenek yönetiminin uygulanmasına ilişkin akademisyen algılarının yeteneğin çekilmesi, yeteneğin yerleştirilmesi ve yeteneğin geliştirilmesi alt boyutlarına biraz katılıyorum; yeteneğin tutulması ve örgütsel yedekleme alt boyutlarına da çok az katılıyorum düzeyinde olduğu görülmektedir. Akademisyenlerin üniversitede yetenek yönetimi uygulamalarını algılama düzeyleri cinsiyet, yaş, unvan, hizmet yılı, yurt dışı tecrübesi ve görev yapılan fakülte değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği medeni durum ve yönetim görevi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Akademisyenlerin üniversitede yetenek yönetimi uygulamalarını algılama düzeyleri ile akademik teşvik puanları arasındaki ilişki incelendiğinde iki değişken arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the relationship between academic performance and determining the outlook regarding the implementation of talent management amongst faculty members of Dokuz Eylul University. The research has been set in a relational survey model because it aims to describe the outlook on talent management implementations on faculty members, in detail and the relationship it has with academic performance. The academicians who serve in faculties of Dokuz Eylul University make up the population of this research. The sample of the research is made up of cluster sampling according to faculties and stratified sampling techniques. The sublayer of the research involves professors, associate professors, associate professors, lecturers and research assistants. The number of academicians used in each layer have been distributed proportionally so as to represent the population of the research.“Talent Management Scale”has been used as the scaling tool for data collection for the research. The mentioned data has been collected through the usage of academic incentive payment scores for academicians from the Dokuz Eylul University Rectorate. The academic incentive payment scores of academicians who work for Dokuz Eylul University Faculties, has been used as the performance measure. The survey shows that the trend regarding talent management within academician perception of the university as attracting talent, deploying talent and devoloping talent being“some agree”, retaining talent and succession planning as“rarely agree”level. It has been determined that the perception of talent management methods within the academicians of the university show a considerable difference when it comes to gender, age, title, years of service, international experience and the faculty they are appointed to, but that marital status and leadership positions did not show a considerable difference. The research has found that there is a medium level of positive relationship between the perception of talent management amongst university academicians and academic incentive scores.