Uzaktan eğitim uygulamalarında ses sistemleri tasarım ve kurulumu
Design and installation of sound systems in distance education applications
- Tez No: 601592
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN IŞIKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Uzaktan eğitim, ilk olarak öğretenin ve öğrenenin arasında mesafe olduğu ortamlarda, zamanın imkanları dahilinde telgraf, posta, faks ve benzeri iletişim araçlarının aracılığıyla yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde internetin ve teknolojinin hızlı gelişimiyle, uzaktan eğitimde web tabanlı ara yüzler, ses ve video konferans sistemleri gibi daha ileri teknolojiler de kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada öncelikle uzaktan eğitim ile ilgili tarihçe, yasal süreçler, kullanım alanları, bunlarla ilgili mevzuatlar ve sistemi oluşturacak temel bileşenler hakkında bilgiler verilmiştir. Uzaktan eğitimin tarihsel sürecinin gelişimiyle beraber, uzaktan eğitim teknolojileri de gelişim göstermiş ve bu teknolojik gelişimde ses sistemleri teknolojileri de önem kazanmıştır. Uzaktan eğitimin tarihsel sürecinde geçmişten başlayıp günümüze gelindiğinde artık uzaktan eğitim ses, görüntü, bilgisayar yazılımları ve multimedya cihazlarının senkron bir şekilde çalıştığı komplike sistemlerin varlığına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde uzaktan eğitimde ses, görüntü ve çeşitli multimedya dosyalarının dijital verilere çevrilerek özel IP ve ağ protokollerinin kullanıldığı dijital veriler halinde güvenilir ve hızlı bir şekilde online ve senkronize olarak çalıştığı tam teşekküllü bir sistemin çalışma prensipleri anlatılmıştır. Tam teşekküllü bir sistemin tasarım ve kurulumu şekillendirilmiş, böyle bir sistemin olası sorunları, eksikleri, avantajları ve ileri de uzaktan eğitimin farklı alt alanlarındaki alternatif eğitim amaçlı kullanılabilirliği değerlendirilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Earliest attemps of remote or distance education/learning has been made within the bounds possibility of letters, telegrams or fax where there is distance between the student and the lecturer. And today, with the help of internet and newly improvements more sophisticated technologies like web based interfaces, audio and video conferences or public lecture systems set into motion. This study focuses on history of remote education, legal processes through history, area of utilizations, law and regulations, and giving information about the foundation of this system. With the historical process of remote education, the technologies regarding to this process also improved with it and gained importance and started to draw more attention. From the early days of distance learning to present, process is now in need of more complicated solutions like multimedia devices which audiotory and visually works syncronized with softwares and hardwares. In this thesis, how various multimedia files are converted to digital data and operated online synchronously in a reliable full-fledged remote education system that uses special IP and network protocols are explained. And an examplary design and installation of a full-fledged system has been shaped; the usability, possible problems, deficiencies, advantages of such a system in remote education and in different sub-fields and alternatives are evaluated and interpreted.