Acil uzaktan eğitim sürecinde akademisyenlerin teknoloji kullanımı, materyal kullanımı ve öğretim stratejileri açısından kazanımlarının incelenmesi
Investigation of the gains of academicians in the terms of technology usage, material usage and instructional strategies during emergency distance education process
  1. Tez No: 709297
  2. Yazar: VEYSEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ARPACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırma ile yükseköğretim kurumlarındaki Acil Uzaktan Eğitim uygulamalarında sorumluluğun önemli bir kısmını üstlenen akademisyenlerin COVID-19 pandemi dönemi Acil Uzaktan Eğitim sürecinde teknoloji kullanımı, materyal kullanımı ve öğretim stratejileri açısından kazanımlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması olarak kurgulanmıştır. Çalışmada akademisyenlerin pandemi sürecindeki durumdan etkilenerek edindikleri kazanımlar incelendiği için durum çalışması deseni tercih edilmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Çalışma kapsamında acil uzaktan eğitim sürecinde ders veren akademisyenlerle görüşmeler yapılarak bu süreçte yaşananlar ve süreç hakkındaki görüşleri alınmış ve analiz edilmiştir. Bulgular: Akademisyenlerin teknoloji kullanımı açısından video konferans sistemlerini ve öğretim yönetim sistemlerini kullanma noktasında önemli kazanımları olduğu, bazı akademisyenlerin derslerinde animasyon, video ve ses kayıtları gibi materyalleri kullanmaya başladıkları ve bundan sonra sıkça kullanmayı düşündükleri görülmüştür. Akademisyenlerin hedef ve beklentilerinden haberdar etme, soru cevap, derse alan uzmanı davet etme, forum ve oyunlaştırma araçlarını kullanma gibi etkinliklerle etkili bir ders süreci yürütmeye çalıştıkları görülmektedir. Akademisyenlerin kazanımlarını genel olarak kişisel çabaları, merak edip araştırmaları, sosyal çevre ve akranlarından öğrenmeleri ve katıldıkları eğitimlerden edindikleri görülmüştür. Sonuçlar: Akademisyenler teknoloji kullanımında video konferans sistemleri, öğretim yönetim sistemleri ve bir teknolojinin farklı amaçla kullanımı açısından önemli kazanımlar elde etmişlerdir. Materyal hazırlama ve kullanımında çeşitlilik sağlama, hazır materyal kullanımı ve materyal hazırlama ve kullanımında kalite konusunda kazanımlar elde etmişler, öğretim stratejileri açısından ise öğretim yöntem ve tekniklerini kullanma, uzaktan eğitimde öğrencileri değerlendirme ve etkileşim sağlayabilme kazanımları edinmişlerdir. Etkili çevrimiçi öğretim gerçekleştirebilmek için gerekli yetkinlikleri kişisel çaba, kurum desteği ve sosyal çevre ve akran desteği ile edinmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: With this research, it is aimed to examine the achievements of the academicians, who undertake a significant part of the responsibility in Emergency Distance Education applications in higher education institutions, in terms of technology use, material use and teaching strategies in the Emergency Distance Education process during the COVID-19 pandemic period. Method: This study was designed as a case study from qualitative research methods. In the study, the case study design was preferred because the achievements of the academicians by being affected by the situation in the pandemic process were examined. Criterion sampling, one of the purposive sampling methods, was used to determine the study group. Within the scope of the study, interviews were made with the academicians who gave lectures in the emergency distance education process, and their opinions about what happened in this process and the process were taken and analyzed. Findings: It has been observed that academicians have gained significant gains in using video conferencing systems and instructional management systems in terms of technology use, and some academicians have started to use materials such as animation, video and sound recordings in their classes and are considering using them frequently from now on. It is seen that academicians try to carry out an effective course process with activities such as informing them about their goals and expectations, question and answer, inviting field experts, using forums and gamification tools. It has been observed that academics generally gain their achievements from their personal efforts, curiosity and research, learning from their social environment and peers, and the trainings they attend. Conclusions: Academicians have made significant gains in the use of technology in terms of video conferencing systems, instructional management systems and the use of a technology for different purposes. They have gained gains in terms of providing diversity in material preparation and use, use of ready-made materials and quality in material preparation and use. They have acquired the necessary competencies to perform effective online teaching with personal effort, institutional support, social environment and peer support.