Özel okul yöneticilerinin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile karar verme stillerinin incelenmesi
Investigation of psychological resistance levels and decision-making styles of private school managers
- Tez No: 601596
- Danışmanlar: DR. TUĞBA KIRAL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, özel okul yöneticilerinin psikolojik dayanıklılık düzeylerine göre karar verme stillerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Scott ve Bruce (1995) tarafından geliştirilen Karar Verme Stilleri Ölçeği ile Maddi ve Khoshaba (1999) tarafından geliştirilen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma, İstanbul ilinin Bakırköy ilçesindeki 47 ilkokul ve ortaokulda yapılmış; 142 yönetici katılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t-testi, pearson korelasyon istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, katılımcıların psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile karar verme stilleri arasında ilişki belirlenmiştir. Psikolojik dayanıklılık yükseldikçe yöneticilerin bağımlı ve rasyonel karar verme stilini tercih ettikleri, psikolojik dayanıklılık azaldıkça kaçınma karar verme stilini tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been designed to examine private school administrators and teachers according to their physiological hardiness levels of decision-making styles.“Decision-Making Styles Scale”developed by Scott and Bruce (1995) and“Physiological Hardiness Scale”developed by Maddi and Khoshaba (1999) have been used to gather data. The study was performed in İstanbul, Bakırköy country within 47 primary and secondary schools with 142 managers participated. The data collected has been analyzed by using SPSS 23 program. T-test, Pearson Correlation's statistical techniques have helped a lot in the process of analyzing. According to the data collected; the relationship between the participants' psychological endurance levels and their decision-making styles was determined. It was concluded that as psychological endurance increased, managers preferred dependent and rational decision-making style, and as psychological endurance decreased, they preferred avoidance decision-making style.