Ekip çalışması algısının iç girişimciliğe etkisi: Yoğun bakım hemşireleri üzerine bir araştırma
The effect of teamwork perception on internal entrepreneurship: A research on intensive care nurses
  1. Tez No: 601595
  2. Yazar: MEHMET ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada sağlık kurumlarında çalışan yoğun bakım hemşirelerinin ekip çalışması algısının iç girişimciliğe etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma için Kahramanmaraş ilinde bulunan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde çalışan 220 yoğun bakım hemşiresine uygulanmıştır. Ekip çalışması formu Güner(2013)'in araştırması için yazın taramasından oluşturduğu ekip çalışması ölçeği kullanılmıştır. İç girişimcilik ölçeği ise Akın(2017)'ın tez araştırmasında kullandığı iç girişimcilik davranış ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS 24 (Sttistical Package for the Social Sciennes) paket programı ile analiz edilmiştir. Veri analizleri yapılmadan önce elde edilen veriler normal dağılım testinden geçirilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermesi sonucu parametrik testler uygulanmıştır. Daha sonra kullanılan ölçeklerin güvenilirliklerine bakmak için güvenirlik analizi yapılmıştır. Güvenirlik analizi sonucunda ekip çalışması ölçeğinin c. alfa katsayısı 0,943, iç girişimcilik ölçeğinin c.alfa katsayısı ise 0,918 olarak tespit edilmiştir. Verilerin analiz edilmesi için frekans analizi, bağımsız örneklem t testi, anova analizi (tek yönlü varyans analizi), spearman korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları değerlendirildiğinde; ekip çalışması algısı ile iç girişimcilik arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki saptanmıştır ve bu ilişkinin anlamlı olduğu sonuçlanmıştır. Regresyon analizi neticesinde katılımcıların ekip çalışması algısının iç girişimciliğe etkisi üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the impact of teamwork perception of intensive care nurses working in health institutions on internal entrepreneurship. It was applied to 220 intensive care nurses working in the intensive care units of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine and Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital in Kahramanmaraş. Team work form for Güner(2013)'s research, the team work Scale created from the literature survey was used. The internal entrepreneurship scale was used by Akin(2017) in his thesis research. The data collected in the study was analyzed with SPSS 24 (Statistical Package for the Social Sciennes) package program. The data obtained were subjected to normal distribution test before data analysis. Parametric tests were performed as a result of the normal distribution of the data. Then, reliability analysis was performed to look at the reliability of the scales used. As a result of the reliability analysis, the team work scale C. Alpha coefficient 0.943, C. of the internal entrepreneurship scale The alpha coefficient was 0.918. For the analysis of data frequency analysis, independent sample t-test, anova analysis (one way ANOVA), Pearson's correlation analysis and simple linear regression analysis methods were used. When the research findings were evaluated, a positive weak relationship between the perception of teamwork and internal entrepreneurship was determined and it was concluded that this relationship was significant. As a result of the regression analysis, it was found that participants' perception of teamwork had a positive and significant effect on the effect of internal entrepreneurship.