İlkokul çocuklarına yönelik mindful okul programı ve programın çocuklar üzerindeki etkileri
Mindful school program for elementary school children and the effects of the program on children
  1. Tez No: 601606
  2. Yazar: ÖZEN YAZĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul çağı çocuklarına yönelik okul temelli bir mindfulness programı geliştirmek ve bu programın çocuklar üzerindeki mindfulness becerilerine yönelik etkilerini incelemektir. Araştırma kapsamında geliştirilen Mindful Okul programı, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin farklı bölgelerinde okulları olan özel bir zincir eğitim kurumunun ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine 14 hafta boyunca uygulanmıştır. Bu okullar arasından uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen 1898 kız ve 2017 erkek öğrenci bu araştırmanın örneklem grubunu oluşturmaktadır. Araştırmanın modeli, tek gruplu ön-test ve son-test yarı deneysel araştırma modelidir. Çalışmada veri toplamak amacıyla“BAU Çocuklar için Mindfulness Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler Çok Yönlü Varyans Analizi (MANOVA) yoluyla incelenmiştir. Bu doğrultuda, programa katılan öğrencilerin ön test ve son test mindfulness düzeyleri, cinsiyet ve sınıf düzeyleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, Mindful Okul programının ilkokul 3. ve 4. sınıf çocuklarında mindfulness düzeyini belirleyen farkındalık ve tutum alt ölçeklerinde olumlu yönde anlamlı fark yarattığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a mindfulness based program for elementary school aged children and it examines the effects of the program on children's mindfulness skills. The program is named“Mindful Okul”that is implemented with 3rd and 4rd grade students for 14 weeks during 2017- 2018 school year at a well-known educational instition in Turkey which consists of many schools that are located at different regions of Turkey. The sample of the study included 1898 girls and 2017 boys via convenience sampling technique. The research is a semi experimental study using one sample pretest-post-test model. In this study, BAU Mindfulness Scale for Children was used as data collection instrument. The obtained data were analyzed by Multivariate Analysis of Variance (MANOVA). In that vein, pretest and posttest mindfulness scores evaluated regarding gender and class levels. Results of the research revealed that Mindful Okul program has a positively significant effect on both fully awareness and attituates subscales of mindfulness with 3rd and 4th grade students.