Sportif rekreasyonel aktivitelere ilişkin sağlık inancı (Gaziantep örneği)
Health beliefs on sportive recreational activities (Gaziantep sample)
  1. Tez No: 601605
  2. Yazar: DEMET YILGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ MUHAMMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı; Gaziantep ilinde yaşayan bireylerin sportif rekreasyonel aktivitelere ilişkin sağlık inançlarının belirlenmesidir. Yapılan bu araştırma betimsel tarama modelindedir. Araştırmada alan yazın taranmış ve konu ile ilgili bilgiler verilmiştir. Araştırmada Gaziantep ili Şehitkamil ilçesi İbrahimli semtindeki rekreasyon faaliyetlerine katılan 14 yaş ve üzerindeki bireyler evreni ve gönüllü 400 birey ise araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada katılımcılardan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmasında SPSS 22 IBM istatistik paket program kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak geçerliği ve güvenirliği Ertüzün, Bodur ve Karaküçük (2013) tarafından kanıtlanan Sportif Rekreasyonel Aktivitelere İlişkin Sağlık İnancı (SRAİSİ) ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların sportif rekreasyonel aktivitelere ilişkin sağlık inançları yaş, cinsiyet, medeni durumu, meslek, eğitim, gelir, boş zaman değerlendirme faaliyetleri, sportif rekreasyon faaliyetlerine katılım, faaliyetlere katılma tercihleri ve sağlıkla ilgili bilgiye ulaşma tercihi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterip göstermediği incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir düzeyi, sportif rekreasyonel faaliyetlere katılım ve boş zaman değerlendireme faaliyetleri değişkenleri ile ölçek alt boyutları arasında farklılaşma olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak bireylerin sportif rekreasyonel aktivitelere ilişkin sağlık inançları doğrultusunda yerel ve ulusal politikalar belirlenirken toplumun tutum ve davranışlarını belirleyen sağlık inançlarının göz önüne alınması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the health considerations of individuals living in Gaziantep in relation to sportive recreational activities. This research has been examined with descriptive survey model. In the research, the literature was searched and information about the subject was given. The sample of the study consisted of individuals aged 14 years and over and 400 volunteers who participated in recreation activities in Şehitkamil sub-province, İbrahimli arrondissement of Gaziantep province. SPSS 22 IBM statistical package program was used in the evaluation and calculation of the data obtained from the participants. Sport and Recreational Activity Related to Health Belief (SRARHB) scale, whose validity and reliability were proved by Ertüzün, Bodur and Karaküçük (2013), was used as data collection tool. In the study, it was examined whether the participants' health beliefs related to sporting recreational activities show significant differences according to variables such as age, gender, marital status, occupation, education, income level, sources of access to health related information, leisure activities, participation in sport recreation activities and preferences to participate in these activities. As a result of the analyzes, it was found that there was a difference between participation in sport recreation activities, leisure time activities and scale sub-dimensions according to age, gender, marital status, income level variables. Consequently, it can be said that the health beliefs that determine the attitudes and behaviors of the society should be taken into consideration while determining the local and national policies in line with the health beliefs of the individuals regarding the sportive recreational activities.