Devletin mirasçılığı
Heirdom of state
- Tez No: 601619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ÇABRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türk Hukuk Sistemi ve gelişmiş ülkelerin birçoğunda, bireylerin geride herhangi bir mirasçı bırakmadan ölmeleri gibi bir durum söz konusu olamamaktadır. Bu durum, kişinin ölümünün ardından sahip olduğu malların bir başkasının mülkiyetine girmesine sebep olmaktadır. Kişinin ilk üç zümresinde herhangi bir mirasçı bulunmaması ve ölüme bağlı bir tasarruf ile yasal mirasçı ataması gerçekleştirilmemesi halinde Devlet'in yasal mirasçılığı söz konusu olmaktadır. Devlet'in mirasçılıktaki durumu da diğer yasal mirasçılara benzer bir biçimde külli haleflik şeklindedir. Fakat burada farklı bir durum da söz konusudur. Devlet'in yasal mirasçılığında, murisin borçları dolayısıyla devletin sorumluluğu, yalnızca kendisine intikal eden tereke değerleri ile sınırlıdır. Devlet'in yasal mirasçılığı dışında atanmış mirasçı olması da mümkündür. Bu çalışmada, Devlet'in yasal ve atanmış mirasçılıktaki pozisyonu, buna ilişkin hüküm ve sonuçlar detaylı bir biçimde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Turkish legal system and most developed countries, it is not possible for individuals to die without leaving any heirs behind. This leads to the possession of the property of another person after the person's death. Inheritance is the legal inheritance of the state in the absence of any heir in the first three groups of the person and in the absence of a death-related saving and legal heir assignment. In the absence of any heir in the first three degrees of the blood relation and in the absence of a death-related saving and legal heir assignment of a person, the state gets involved as as a heir. The state's status in inheritance is similar to other legal heirs in the form of a successor. But there is a different situation here. In the legal inheritance of the state, the responsibility of the state due to the deceased's debts is limited only to the heritage values inherited. Apart from the legal inheritance of the state, it is also possible that he is appointed as a heir. In this study, the position of the state in legal and assigned heirs, the relevant provisions and conclusions are discussed in detail.