Sağlık sektöründe zaman yönetimi ve tükenmişlik üzerindeki etkisi
Ti̇me management at health sector and its effect on burnout
- Tez No: 601618
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışma yaşamında zamanın kullanımı ve zaman baskısı son yılların stres yaratan önemli unsurlarındın biridir. Bu bağlamda zamanın etkin kullanımı mümkün olmadığında stresin çalışma yaşamındaki yansıması olan tükenmişliği tetiklemesi mümkündür. Özellikle stres yaratan unsurların yoğun olarak yer aldığı sağlık sektöründe, zaman kullanımına bağlı olarak tükenmişlik yaşanması mümkündür. Bu çalışmada sağlık sektörünün zaman yönetimi ve tükenmişlik üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır Sanayi, bilim ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte insan yaşamında zaman ve zamanın etkili bir biçimde kullanımını sağlayan zaman yönetimi önem kazanmıştır. Çalışma yaşamında zaman yönetiminin isabetli bir şekilde yapılamaması sonucunda görülen tükenmişlik durumu ise çalışanın kendisini yorgun, bitkin ve yetersiz hissetmesi durumudur. Her iki kavram da çalışma yaşamında büyük önem arz etmektedir. Tükenmişlik karşısında önlem almada zaman yönetimi büyük bir etkiye sahiptir. Özellikle sağlık sektöründe yoğun olarak görülen tükenmişliğin çalışanlar üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması için zaman yönetimine öncelik verilmesi gerektiği düşünülmektedir. Zaman yönetimi ile tükenmişlik arasındaki ilişkinin incelendiği bu çalışmanın araştırma kısmında, örneklem, özel bir hastanedeki sağlık çalışanlarının tümü, 71 kadın 36 erkek toplamda 107 kişiden oluşmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği ile veriler temin edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, sağlık çalışanlarının zaman yönetimi kullanımının tükenmişlik düzeyi üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu, bir diğer ifadeyle zaman yönetiminin tükenmişliği azalttığı sonucu elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
The using of time and time pressure are one of the important elements that cause to stress in work life. Based on that, it is possible that cause to burnout of reflective of stress when the time cannot be used effectively in the work-life. Especially people may be having exhaustion depending upon using of time in the health sector where the elements create stress intensively. At this work, the purpose is research to the direction of the time and burnout of the health sector. Associated with improving the industry, science and technology, time and time management becomes important. That is the inevitable situation that people feels inadequate, tired and exhaustion when the direction of time cannot be directed felicitously. Both notions are crucial. The time management has a lasting impression in precaution against exhaustion. Especially, in the health sector, for reducing the negative effect of the burnout of people who are working in the health sector, it is considered that prioritization to time management. In the exploration part of that work that researched of that correlation between time management and burnout, the sample was compromised of 107 health care workers (71 women and 36 men) who are working at a private hospital. Data were gathered by a questionnaire composed of burnout and time management scales. The findings reveal that that time management negatively predicts burnout level of health care workers.