Siber zorbalık ve siber mağduriyet ile internet bağımlılığı ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişki
The relationship between cyber-bullying/cyber-victimization internet addiction and childhood traumas
  1. Tez No: 601620
  2. Yazar: MELTEM KURUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde internete erişimin artması, iletişimi ve bilgiye ulaşımı kolaylaştırdığı gibi bazı sorunlara da yol açmaktadır. Bu sorunlardan biri olan siber zorbalık, iletişim ve bilgi teknolojilerinin bir kişi veya grup tarafından diğerlerine zarar vermek amacıyla kasıtlı ve tekrar eden saldırgan davranışlar sergileyerek kullanılması olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırmada siber zorbalığın ve siber mağduriyetin, çocukluk çağı travmaları ve internet bağımlılığı ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırmaya 164 kadın ve 151 erkek olmak üzere toplam 315 kişi katılım göstermiştir. Katılımcılar İstanbul'da üniversite öğrenimine devam eden 18-24 yaş grubundan oluşmaktadır. Bu araştırmada Siber Zorbalık Ölçeği (SZÖ), Siber Mağduriyet Ölçeği (SMÖ), Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu (YİBT-KF) ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) uygulanmıştır. Analizler sonucunda erkek üniversite öğrencileri, kadın üniversite öğrencilerine kıyasla anlamlı olarak daha fazla siber zorbalık davranışında bulunduklarını; kadın üniversite öğrencileri ise erkek üniversite öğrencilerine göre anlamlı olarak daha fazla siber zorbalığa maruz kaldıklarını bildirmişlerdir. Çocukluk çağı travmaları alt ölçeklerinden duygusal istismar ve fiziksel istismar ile siber zorbalık arasında, duygusal istismar ve cinsel istismar ile siber mağduriyet arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Siber zorbalık ve internet bağımlılığı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken; siber mağduriyet ve internet bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ayrıca internet bağımlılığı ile çocukluk çağı travmaları ve çocukluk çağı travmaları alt türlerinden duygusal istismar, fiziksel istismar, duygusal ihmal ve fiziksel ihmal arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the increase in access to the internet causes some problems as well as providing facilities in communication and access to information. One of these problems, cyberbullying, is defined as the use of communication and information technologies by a person or group to harm others intentionally and repetitively through displaying aggressive behaviors. The present study aimed to find a relationship between cyberbullying, cyber victimization, childhood traumas and internet addiction. Totally 351 college students participated in the survey. 151 of them were male and 164 of them were female. Participants whose age ranged between 18-24, were university students in Istanbul. In this study, Cyberbullying Scale, Cyber Victimization Scale, Young Internet Addiction Test-Short Form and Childhood Trauma Questionnaire were applied. A significant difference was found between males and females in terms of cyberbullying and cyber victimization. Male university students reported more cyberbullying behaviors than female university students, while female university students reported more cyber victimization than male university students. There is a significant positive correlation between cyberbullying and subtypes of childhood traumas: emotional abuse and physical abuse. There is a significant positive correlation between cyber victimization and subtypes of childhood traumas: emotional abuse and sexual abuse. While there is a significant positive relationship between cyberbullying and internet addiction; there is no significant relationship between cyber victimization and internet addiction. In addition, there is a significant positive correlation between internet addiction and childhood traumas and the subtypes of childhood traumas: emotional abuse, physical abuse, emotional neglect, and physical neglect.