Üniversite öğrencilerinin risk alma eğilimlerinin internet kullanımı üzerindeki etkileri
The effects of university students' risk taking tendencies on internet usage
- Tez No: 601630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bireyi zarara, kayba uğratma ihtimali olan, birey üzerinde doğrudan ya da dolaylı olarak herhangi bir negatif sonuca veya kötü bir duruma yol açabilecek ve sonucunda kişinin kayıplarının elde edeceği kazançtan fazla olacağı her türlü davranış“risk alma davranışı”olarak nitelendirilmektedir. Risk alma davranışlarının bizzat deneyimlenen veya gündelik hayatta sıkça karşılaşılan davranışlar olduğu açıktır. Teknoloji çağının yaşandığı günümüzde, bir diğer söz konusu unsur ise internettir. Bireyler gündelik hayatlarında risk alma davranışlarında bulunmalarının yanında sanal ortamda da doğrudan ya da dolaylı olarak risk alma davranışı gösterebilmektedir. Bu iki önemli unsur birlikte ele alındığında, gündelik hayattaki risk alma davranışı ve internette risk alma davranışı arasındaki ilişki bir soru işaretidir. Bu noktadan hareketle yapılan çalışmamızda, gündelik hayatta risk alma davranışı ile sanal ortamda riskli davranışlar arasındaki ilişki araştırılmış, yaş ve cinsiyet faktörleri yönünden sınanmıştır. 18-35 yaş arası, aktif internet kullanan 345 üniversite öğrencisi çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Katılımcılara sosyodemografik form, Belirli Alanlara Özgü Risk Tutumları Ölçeği ve İnternet Bağımlılığı Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinin sonucunda, erkeklerin gündelik yaşamda etik dışı davranışlar, şans ve güvenlik alanlarında kadınlardan, kadınların ise sosyal alanlarda erkeklerden daha yüksek ölçüde risk aldıkları sonucuna ulaşılmış, kadın ve erkeklerin interneti riskli kullanma noktasında birbirlerinden farklılaşmadıkları görülmüştür. Riskli internet kullanımı ve yaş arasında negatif korelasyon saptanmış, risk alma davranışı ve yaş arasında korelasyon bulunamamıştır. Gündelik hayatta riskli davranışlar sergileyen bireylerin riskli davranışlar sergilemeyen bireylere kıyasla daha yüksek oranda riskli internet kullanımı sergiledikleri, bunun yanında gündelik hayatta riskli davranışlar göstermeyen bireylerin de interneti yüksek ölçüde riskli kullanabildikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk taking behaviors described as all kinds of behavior that is likely to cause a loss of harm, may lead any negative consequences or a bad situation directly or indirectly and as a result of stated behavior losses will be more than the gains. It is clear that risk-taking behaviors are experienced personally or frequently encountered in everyday life. In today's world of technology, another important element is the Internet. Individuals can take risks in cyber world as well as daily risk taking behaviors. When these two important elements are taken together, the relationship between daily risk taking behaviors and risk taking behavior on the internet is a question mark. In this point-based study, the relationship between risk-taking behavior in daily life and risky behaviors in Internet was investigated and tested for age and gender factors. 345 active internet user university students between the ages of 18-35 have created the sample of the study. Sociodemographic form, Domain Specific Risk Taking Scale and Internet Addiction Scale were applied to participants. As a result of the analysis, men have taken higher risk than women in unethical behaviour in daily life, luck and security areas. Women took higher risk than males in social area. Men and women have not differentiated from each other at the risky internet use. There was a negative correlation between risky internet use and age, and there was no significant correlation between risk taking behavior and age. Individuals who exhibit risky behaviors in daily life have high incidance of risky internet use compared to individuals who not exhibit risk taking behaviors. Individuals who have not exhibit risky behaviors in everyday life show risky internet use characteristics dramatically.