Siber zorbalığa maruz kalan ergenlerin deneyimleri
Experiences of adolescents exposed to cyberbullying
  1. Tez No: 879623
  2. Yazar: NİL KINCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu araştırmanın amacı, siber zorbalığa maruz kalmış ergenlerin siber zorbalık deneyimini eklektik bir bakış açısıyla ele almak ve derinlemesine incelemektir. Amacı doğrultusunda nitel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilen araştırma nitel araştırma yöntemine ait desenlerden biri olan fenomenolojik desende tasarlanmıştır. Örneklem seçiminde amaçsal örnekleme yöntemi içerisinden ölçüt örnekleme tekniği kullanılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak yüz yüze görüşme ve veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu tercih edilmiştir. Toplam 20 lise öğrencisiyle yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilen veriler, Colaizzi'nin betimsel fenomenolojik analiz stratejisi ve Büyüköztürk ve diğerleri tarafından tanımlanmış içerik analizi aşamaları doğrultusunda analize tabii tutulmuştur. Benzer anlam setlerine sahip kodların bir araya getirilmesiyle 9 ana tema oluşturulmuştur. Araştırma neticesinde siber zorbalığın olumsuz ifadeler kullanılarak tanımlandığı; olumsuz karakteristik özelliklere ve duygulara sahip bireyler olduğu belirtilen siber zorbaların kötü emelleri doğrultusunda siber zorbaca davranışlar sergilediği; siber mağduriyete bağlı olarak mağdurlarda olumsuz duyguların açığa çıktığı; siber zorbaca davranışların çoğunlukla tanınmayan veya bilinmeyen kişilerce sergilendiği; siber zorbalık öykülerinin yaygın olarak öğrenim görülmekte olunan okulun adı kullanılarak açılmış itiraf sayfalarında mağdur edilmek, sosyal medya hesabının çalınması, kişisel bilgilerin kullanılması ve yayılması ve fiziksel ortamdaki ısrarlı takibin sanal ortamda sürdürülmesi etrafında şekillendiği; siber mağduriyet durumlarında erken dönem müdahalelerinin mağduriyet süresini kısaltması açısından önemli olduğu; sözlü şiddet, okul yöneticilerinin yaklaşımı, başkalarından para talep edilmesi ve kişisel bilgilerin kullanılması davranışlarının en çok rahatsız olunan davranışlar içerisinde yer aldığı; siber zorbalığın mağdurların duygu durumu üzerinde olumsuz etkileri olduğu; siber zorbalığın mağdurların kişiliği, psikolojik sağlığı, fiziksel durumu, okul yaşamı, akademik başarısı ve sosyal etkileşimleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu; siber mağdurların çoğunun sosyal destek talebinde bulunduğu ve destekleyici yaklaşımlar dışında destekleyici olmayan yaklaşımlarla da karşılaştığı; siber zorbalığın önlenebileceğini düşünen siber mağdurların okullarda siber zorbalık uzmanı öğretmenlerin istihdam edilmesi, cezai yaptırımlar uygulanması, sosyal medya hesapları üzerinde birtakım değişiklikler yapılması ve toplumun eğitilmesi yollarıyla siber zorbalığın önlenebileceğini düşündüğü bulgularına ulaşılmıştır. Nihayetinde siber zorbalığın bir mağduriyet yarattığı ve mağdurların yaşamında çeşitli tahribatlara sebep olduğu anlaşılmış olup siber zorbalığın önlenmesi ve siber zorbalıkla mücadele edilmesi yolunda hâkim paradigma üzerinde değişim ile dönüşüm gerçekleştirilmesinin gerekli olduğu düşünülerek sosyal hizmet disiplini bakış açısıyla mikro, mezzo ve makro düzeylerde yapılandırılmış önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the cyberbullying experience of adolescents who have been exposed to cyberbullying from an eclectic perspective and to examine it in depth. The research, which was carried out a qualitative research method in line with its purpose, was designed in the phenomenological design, one of the qualitative research methods. Criterion sampling techniques along with purposive sampling methods were used in the sample selection. Face-to-face interviews were used as data the collection method and semi-structured interview form was preferred as the data collection tool. The data obtained from in-depth interviews with a total of 20 high school students were analyzed in line with Colaizzi's descriptive phenomenological analysis strategy and the content analysis stages defined by Büyüköztürk et al. nine main themes were formed by combining codes with similar meaning sets. As a result of the research, cyberbullying is defined using negative expressions; cyberbullies, who are stated to be individuals with negative characteristics and emotions, exhibit cyberbullying behaviors in line with their evil intentions; negative emotions are revealed in victims due to cyber victimization; cyberbullying behaviors are mainly exhibited by unknown or unknown people; cyberbullying stories are commonly shaped around being victimized on confession pages opened using the name of the school of study, theft of social media account, use and dissemination of personal information, and persistent stalking in the virtual environment; early interventions cyber victimization situations are essential in terms of shortening the duration of victimization; verbal violence, the approach of school administrators, demanding money from others and using personal information are among the most disturbing behaviors; cyberbullying has adverse effects on the emotional state of the victims; cyberbullying has adverse effects on victims' personality, psychological health, physical condition, school life, academic achievement and social interactions; most of the cyber victims demanded social support and encountered non-supportive approaches in addition to supportive approaches; cyber victims who think that cyberbullying can be prevented think that cyberbullying can be prevented by employing cyberbullying expert teachers in schools, imposing criminal sanctions, making some changes on social media accounts and educating the society. Finally, it has been understood that cyberbullying creates victimization and causes various damages in the lives of the victims, and it is thought that it is necessary to change and transform the dominant paradigm in order to prevent and combat cyberbullying, and structured suggestions at micro, mezzo and macro levels are included from the perspective of social work discipline.