Kendine zarar verici davranışı olan çocuk ve gençlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, yavaş bilişsel tempo belirtileri ve duygu düzenlemenin incelenmesi
Examination of ADHD, sluggish cognitive tempo (SCT) symptoms, andemotion regulation in children and adolescents aged 12-18 with self-harming behavior
  1. Tez No: 823180
  2. Yazar: EMEL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP SABRİ ERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kendine Zarar Verici Davranışı Olan 12-18 Yaş Arası Çocuk ve Gençlerde DEHB, Yavaş Bilişsel Tempo Belirtileri ve Duygu Düzenlemenin İncelenmesi Amaç; Bu çalışmada kendine zarar verici davranışı olan çocuklar ve gençlerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) belirtilerinin değerlendirilmesi, yavaş bilişsel tempo belirtileri ve duygu düzenlemenin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot; Çalışmaya Ege Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Etik Kurulu tarafından 27.07.2023 tarih ve 23-7.1T/14 sayılı etik kurul onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Çalışma kesitsel tanımlayıcı bir çalışmadır. Olgulara araştırmacı tarafından ÇDŞG-ŞYDSM-5-T yarı yapılandırılmış psikiyatrik görüşme uygulanmıştır. Katılımcıların ebeveynleri çocukları hakkında Turgay DEHB ve Barkley Çocuk Dikkat Anketi (BÇDA) ölçeklerini doldurmuş; olgu grubu, Kendine Zarar Verme Davranış Envanteri (KZVDDE) ve Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ) doldurmuş; kontrol grubundaki gençler ise DDGÖ doldurmuştur. Bulgular; Yapılan bu çalışmaya toplamda 105 katılımcı dahil edilmiştir, tüm katılımcılar kız idi. Çalışma metodolojik olarak 2 gruba ayrılmıştır. Grupların dağılımı, 55 olgu (%52) ve 50 kontrol (%48) idi. Olgu grubunda eğitimlerine devam etmeme oranı (p=0,001), devamsızlıktan kalmış olma (p=0,001), kötü ders başarısı (p=0,001), kötü arkadaş ilişkileri (p=0,001), akran zorbalığına maruz kalma (p=0,001) ve arkadaş çevresinde kendine zarar verme (p=0,001) veya arkadaş çevresinde intihar girişimi (p=0,001), alkol kullanımı (p=0,001) ve sigara kullanımı (p=0,001), ek tıbbi hastalıklar (p=0,033), ailede ruhsal hastalık varlığı (p=0,001) ve tıbbi hastalık varlığı (p=0,009), ailede Kendine Zarar Verme Davranışı (KZVD) görülmesi (p=0,001), birinci derece (p=0,002) ve ikinci derece (p=0,007) yakınlarında intihar girişimi olması (p=0,001), cinsel istismar öyküsü (p=0,001), aktif intihar düşüncesi (p=0,001) ve intihar girişimi öyküsü (p=0,001) durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde kontrol grubundan daha yüksek oranda saptanmıştır. DEHB değerlendirilmesinde, olgu grubunda dikkat eksikliği, hiperaktivite-dürtüsellik, Karşıt Olma Karşıt Gelme Bozukluğu (KOKGB), davranım bozukluğu ve toplam puan ortalaması kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Examination of ADHD, Sluggish Cognitive Tempo (SCT) Symptoms, and Emotion Regulation in Children and Adolescents Aged 12-18 with Self-Harming Behavior Objective: The primary purpose of this study aimed to investigate ADHD, an essential psychiatric disorder in children exhibiting self-injurious behavior (NSSI), in conjunction with the exploration of sluggish cognitive tempo symptoms and emotion regulation. Materials and Methods: The study was initiated after obtaining ethical approval (number 23-7.1 T/14, dated 27.07.2023) from Ege University Medical Research Ethics Committee. This was a cross-sectional descriptive study. K-SADS semi-structured psychiatric interview was applied to the cases by the researcher. Parents of the participants filled out the Turgay ADHD and arkley Child Attention Scale scales about their children; the case group completed Inventory of Statements About Selfinjury (ISAS) and Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS); young people in the control group filled out the DERS. Results: A total of 105 female participants were included in this study, with a methodological design segregating them into two groups, i.e., 55 cases (52%) and 50 controls (48%). Statistically significant higher rates were found in the case group concerning school dropout rates (p=0.001), absenteeism (p=0.001), poor academic performance (p=0.001), troubled peer relationships (p=0.001), exposure to peer bullying (p=0.001), self-harm within peer group (p=0.001), suicide attempts within peer group (p=0.001), alcohol consumption (p=0.001), cigarette usage (p=0.001), additional medical diseases (p=0.033), family psychiatric illness presence (p=0.001), family medical illness presence (p=0.009), self-harm behavior within the family (p=0.001), first-degree (p=0.002) and second-degree relatives' suicide attempts (p=0.001), history of sexual abuse (p=0.001), active suicidal thoughts (p=0.001), and history of suicide attempts (p=0.001). In ADHD assessment, the case group revealed significantly higher averages for attention deficiency, hyperactivity-impulsivity, ODD, conduct disorder, and overall scores than the control group.