Viral pazarlama ve tüketici davranışları: Hazır giyim sektörü üzerine bir araştırma
Viral marketing and consumer behaviors: A research on theready-made clothing sector
  1. Tez No: 601632
  2. Yazar: UĞUR BARAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. SABA GAMZE ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Zaman içerisinde internetin yaygınlaşması çerçevesinde yüz yüze görüşmelerde ortaya koyulan düşünceler internet ortamına taşınmış, işletmeler ağızdan ağıza pazarlama faaliyetlerini internet ortamında gerçekleştirmeye başlamıştır. Viral pazarlama olarak adlandırılın bu strateji çerçevesinde işletmeler tüm internet enstrümanlarını ve özellikle sosyal medya araçlarını kullanarak ürün ya da hizmetlerine ilişkin kampanyaları bir virüs gibi kullanıcılar arasında yaymaktadır. Bununla birlikte internetin yaygın kullanımı çerçevesinde tüketiciler herhangi bir ürün ya da hizmetten duyduğu memnuniyeti ya da şikayeti internet ortamında diğer tüketicilerin erişebileceği şekilde yayımlamaya başlamıştır. İnternet ortamında yer alan ürün ya da hizmete ilişkin yorumlar birçok tüketici tarafından okunur hale gelmiş ve tüketiciler herhangi bir ürünü satın almadan önce diğer tüketicilerin görüşlerini araştırmaya başlamıştır. Tüketicilerin herhangi bir ürün ya da hizmet hakkında internet ortamından edindikleri bilgileri değerlendirmesi çerçevesinde satın alma davranışlarının şekillenmesi beklenmektedir. Araştırmada online giyim alışverişi yapan tüketicilerin satın alma davranış biçimlerini etkileyen unsurların ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda viral pazarlama ve yorum okuma motivlerinin, online satın alma davranış biçimleri üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında online giyim alışverişi yapan 393 tüketiciye Sosyodemografik Bilgi Formu, Viral Pazarlama Algısı Ölçeği, Elektronik Ağızdan Ağıza İletişim Motivleri Ölçeği ve Tüketici Satın Alma Davranış Biçimleri Ölçeği'nden oluşan veri toplama aracı uygulanmıştır. Araştırma bulguları SPSS 23.00 kullanılarak betimleyici istatistikler, korelasyon analizi ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre tüketicilerin viral pazarlamaya ilişkin algıları ile birlikte yorum okuma motivleri faydacı satın alma, alışveriş tutkusu satın alma ve içtepisel satın alma davranışlarını artırmaktadır. Bununla birlikte yorum okuma motivleri hazcı satın alma davranışını artırmaktadır. Elde edilen sonuçlar işletmelerin viral pazarlama faaliyetlerine ağırlık vermesi ve internet ortamında ürün ve hizmetleri hakkında yapılan yorumları takip etmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the framework of the spread of the Internet in time, the thoughts put forward in face-to-face meetings were transferred to the internet environment and businesses started to perform their mouth-to-mouth marketing activities on the internet environment. Within the framework of this strategy called viral marketing, businesses spread campaigns among their users like a virus by using all internet instruments and especially social media tools. However, within the framework of widespread use of the internet, consumers have begun to publish satisfaction or grievance of any product or service in a way that other consumers can access on the internet. Comments on the product or service available on the Internet have become readable by many consumers and consumers have begun to investigate the views of other consumers before purchasing any product. Consumers are expected to shape their purchasing behavior within the framework of evaluating the information they have obtained from the internet on any product or service. In this research, it is aimed to reveal the factors that affect the buying behavior of consumers who shop online. For this purpose, the effects of viral marketing and comment reading motivations on online buying behaviors were evaluated. In the scope of the research, 393 consumers who shop online were administered a data collection tool consisting of Sociodemographic Information Form, Viral Marketing Perception Scale, Electronic Mouth to Mouth Communication Motives Scale and Consumer Buying Behavior Forms Scale. The findings of the study were evaluated with descriptive statistics, correlation analysis and regression analysis using SPSS 23.00. The findings were interpreted at 95% confidence interval and 5% significance level. According to the findings of the research, consumers' perceptions about viral marketing as well as their motivation to read comments increase utilitarian buying, passion for shopping and internal buying behaviors. However, reading motivation increases the hedonistic buying behavior. The results show that companies should focus on viral marketing activities and follow the comments made on internet products and services.