Topikal nazal dekonjestanların tavşan nazal respiratuar mukozası üzerindeki histopatolojik etkileri
  1. Tez No: 60166
  2. Yazar: AYŞEGÜL UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan topikal nazal dekonjestanların nazal mukoza üzerinde yaptıkları histopatolojik değişiklikleri incelemek amacı ile çalışmamızda 30 adet sağlıklı tavşan kullanıldı. Bu tavşanların burnuna 12 adedine fenilefrin HCI, 12 adedine oksimetazolin HCI damla, 6 adedine ise kontrol grubu olarak şalin damlatıldı. Her 3 gruptaki tavşanların nazal mukozası 2 haftalık peryod sonunda, diğer yarısının nazal mukozası da 4 haftalık peryod sonunda incelendi. Işık mikroskobu ile yapılan incelemede hem oksimetazolin hem de fenilefrin grubunda kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde değişiklikler (silier kayıp, influmatuar hücre inflitrasyonu, subepitelial ödem, epitelial ülserasyon) saptandı.Ayrıca bu değişikliklerin 2 hafta sonunda hafif ve orta derecede olduğu gözlenirken, 4 hafta sonunda şiddetli dereceye kadar vardıkları gözlendi. Bu çalışma sonunda topikal nazal dekonjestanların kullanım süreleri ile doğru orantılı olarak ilerleyen şekilde nazal mukozada çeşitli histopatolojik değişikliklere neden oldukları kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY The aim of this study was to evaluate this histopathologic changes of nasal mucosa created by the topical nasal decongestants which have been widely used in these days. Thirty healtly rabbits were used and divided in to three groups. Phenylephrine HCI was administered in 12 rabbits, oxymetazoline HCI was applied in 12 rabbits, and physiologic saline as controls was given in 6 rabbits. Nasal mucosa of each rabbit group was examined after two weeks of period, and in other four weeks of period. Light microscopic examination was revealed significant histopat hologic changes (ciliary loss, inflammatory cell infiltration, subepithelial edema, epithelial ulceration) both phenylephrine and oxymetazoline groups (according than to the) control group. In addition, these changes was mild and moderate at the end of the two weeks, and even severe at the four weeks. The results of our study concluded that the topical nasal decongestants may cause different histopathologic changes of nasal mucosa especially concerning with their using periods.