Bifurkasyon anevrizmalarında y stent tedavisinin orta-uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of middle and long term results of y-stent asisted coilingtechnique in intracranial bifurcation aneurysms.
  1. Tez No: 601663
  2. Yazar: KANULLAH SÜLEYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KIZILKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde anevrizma tedavisinde ilk seçenek endovasküler tedavidir. Endovasküler tedavi birçok anevrizmada başarı ile uygulanmasına rağmen kompleks geniş boyunlu bifurkasyon anevrizmalarının tedavisi hala sorun olabilmektedir. Bu anevrizmaların tedavileri için tek bir stent kullanılması bu bölgelerden çıkan arter dallarının korunmasında yeterli olmamaktadır. Y-stent destekli koilleme (Y-SAC) ile kompleks intrakraniyal bifurkasyon anevrizmalarının koillenmesi ile olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu çalışmada, anevrizmaların tedavisi için Y konfigürasyonda çift stent yerleştirilerek yapılan koil işleminin etkinliği, uygulanabilirliği, güvenilirliği ve işlemin kısa ve uzun dönem anjiyografik ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Üniversitemiz girişimsel nöroradyoloji bilim dalında 2009-2019 yılları arasında Y-stent destekli koil kullanılarak tedavi edilen hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların anevrizma boyutları, geliş şikayetleri, Y-stent yerleştirmede teknik başarı, komplikasyonlar, başlangıçta ve takip esnasında radyolojik sonuçları ve klinik değerlendirmeleri hasta kayıtlarından değerlendirildi. Işlem esnasında ve takip döneminde komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 75'i (%67) kadın olmak üzere 112 intrakranial anevrizması olan hasta alındı. Hastaların tamamnında Y-stent yerleşimi başarıyla tamamlandı. İşlem sonrası dijital substraksiyon anjiyografi görüntüleri, vakaların 107'sinde (% 95,5) total anevrizma oklüzyonu saptandı. Ortalama takip süresi median 18 aydı. İzlem sırasında sadece 3 hastada rekanalizasyon saptandı ve sadece 1 hastada tekrar tedavi uygulandı. Genel komplikasyon oranı %5,3 olarak saptandı. İşlemle ilgili 1 hastada mortalitede saptandı. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları Y-stent destekli koil işleminin geniş boyunlu bifurkasyon anevrizmalarının tedavisinde başarı ile kullanıldığını göstermektedir. Hastaların kısa ve uzun dönem anjiyografi ve klinik sonuçları Y-stent destekli koil ile tedavinin geniş boyunlu anevrizmalarda etkili, güvenli ve dayanıklı bir endovasküler tedavi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Object: Endovascular treatment is first choice treatment modality for intracranial aneurysms. Although it can be performed successfully with different aneurysm types, treatment of wide necked bifurcation aneurysm can be challenging. With this type of aneurysms, single stent treatment is not effective enough for preserving daughter branches which are originated from aneurysmal vessel. Y stent assisted coiling technique has provided favourable results in treatment of this type of complex aneurysms. This study aims to evaluate effectiveness, safety, feasibility and results of long-term follow-up of Y stent assisted coiling technique. Materials and Methods: We examined retrospectively 2D and 3D digital subtraction data and clinical reports of 112 patients who were treated with Y stent assisted coiling technique between 2009- 2019 in our interventional neuroradiology department. We evaluated the size of aneurysms, patients first complaint, technical success rate, complications, initial and follow up radiologic results, and clinical course from radiologic images and clinical reports. Results: There were 75 female, and 37 male patients who have intracranial aneurysm. Y stent assisted coiling technique performed successfully on all patients. Post-embolization DSA showed %95.5 total aneurysm occlusion rate. Mean follow-up range was 18 months. Only two pateints had recanalization and treated successfully. General complication rate was %5.3, and there was 1 mortality which has occured post-procedural follow-up. Conclusion: This study showed that wide necked bifurcation aneurysms can be treated successfully with Y stent assisted coiling technique. The short and long-term follow up results showed the effectivens, safety and durability of Y stent assisted coiling technique.