Mekan algısında kalı̇grafı̇k ve tı̇pografı̇k yaklaşımın yansımaları
The reflection of calligraphic and typographic approach on space perception
- Tez No: 601664
- Danışmanlar: PROF. TEVFİK FİKRET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Köklü bir geçmişe sahip olan yazıya sanatın da dahil olmasıyla birlikte insan hayatına giren yazının sanatları, birçok noktada ve çeşitli şekillerde yaşamın içinde yer almaktadır. Bu araştırmada yazının sanatları olan kaligrafi ve tipografi, mekan özelinde ele alınmış ve mekandaki kullanımları incelenmiştir. Mekandaki kaligrafik ve tipografik unsurların mekan algısına etkileri, katkıları ve mekan algısında yarattığı açılımlar örnekler üzerinden sorgulanmıştır. Bu araştırmanın amacı; kaligrafik ve tipografik yaklaşımların bireyin mekan tanımında önemli rol oynayan düşünsel süreçteki etkilerini örnekler üzerinden değerlendirmek ve beraberinde kavramsal alt yapı ile desteklenen kaligrafik ve tipografik yaklaşımların, yeni tekniklerin ve teknolojik olanakların hazırladığı zeminle, her geçen gün mekan algısına yansımalarının gelişmekte ve güçlenmekte olduğunu vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
With the inclusion of art in the long-standing background of writing, the art of writing entered human life and took place in many points and various ways in life. In this study, the art of writing; calligraphy and typography has been examined specifically in regards of a space and its usage. The effects of calligraphic and typographic elements on the perception of the space, its contribution and the expansions created in the perception of the space have been questioned through examples. The purpose of this study is to evaluate the daily developing and strengthening effects of calligraphic and typographic approaches, which plays an important role in defining a space or environment. The calligraphic and typographic effects and approaches in the intellectual process supported with a conceptual infrastructure, the prepared grounds made by new techniques and technological opportunities have been emphasized and evaluated by examples.