Students' tendencies towards learning vocabulary through mobile computer supported collaborative learning (MCSCL) - A scale development study
Öğrencilerin mobil bilsiyar destekli işbirlikli öğrenme (MBDİÖ) yoluyla kelime bilgisi öğrenmeye yönelim eğilimleri – Bir ölçek geliştirme çalışması
- Tez No: 601662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çağımızda, taşınırlık ve erişilebilirlik özellikleri sayesinde mobil cihazlar bilgisayarların yerine geçmiştir. Bu cihazların eğitim alanında yararlı ve etkili araçlar olarak yaygın olarak kullanılmasından dolayı, bu çalışmanın amacı öğrencilerin İngilizce kelime bilgisi çalışmalarında mobil bilgisayar destekli işbirlikli öğrenme (MBDİÖ) aktivitelerinde yer almaya yönelik eğilimlerini ölçen bir ölçek tasarlamaktır. Bunun yanı sıra, diğer bir amaç da katılımcıların MBDİÖ'ye yönelik eğilimlerini incelemek, eğilimleri ve cinsiyetleri, eğilimleri ve İngilizce yeterlikleri ve teknolojiyi ne sıklıkta öğrenme amacıyla kullandıkları arasında anlamlı ilişki olup olmadığını görmektir. Tasarım süreci iki deneme ve bir son uygulamadan oluşmaktadır. Son uygulama Istanbul, Türkiye'de özel bir üniversitenin hazırlık okulunda 620 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen very ile madde ve faktör analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, ölçeğin güncellenen son şekli, demografik sorular, 20 madde ve başarı, etkileşim, motivasyon ve isteksizlik olarak adlandırılan dört faktörden oluşmaktadır. Cronbach değeri ,933 olarak bulunmuştur. Katılımcıların puanları faktörlere göre de puanlanmıştır. Sonuçlar, katılımcıların % 88,2'sinin İngilizce kelime bilgisi çalışmaları yaparken MBDİÖ aktivitelerinde yer almaya yönelik eğilimlerinin yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Katılımcıların eğilimleri ile cinsiyetleri veya teknolojiyi öğrenme amaçlı kullanma sıklıkları arasında ististiksel olarak anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Buna rağmen, eğilimleri ve İngilizce yeterlikleri arasında negative bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Thanks to their mobility and accessibility mobile devices have taken over the previous role of computers in our era. Provided that these are widely used as a beneficial and effective tool in education field, the aim of this study is to design a scale measuring the tendencies of students towards mobile computer assisted learning (mCSCL) activities during vocabulary studies. Moreover, another purpose is to investigate the respondents' tendencies towards mCSCL and whether there are significant relationships between their tendencies and their genders, tendencies and their English competencies as well as tendencies and the frequency of using technology for learning purposes. The design process included two pilot studies and the final administration which was conducted in an English preparatory school of a private university in Istanbul, Turkey with 620 participants. Item analysis and factor analysis were carried out on the gathered data. As a result, the final updated version of the scale includes demographic questions, 20 items and four factors, namingly achievement, interaction, motivation and reluctance. The Cronbach's alpha value was computed as ,933. The scores of the participants were also reported regarding the factors. What results indicated was that 88,2% of the participants demonstrated high tendencies towards mCSCL when studying English vocabulary. No statistically significant relationship could be obtained between participants' tendencies and their gender or frequency of use of technology for learning. Yet, a negative relationship was found between the tendencies of the participants and their English competencies.