Girişimcilik ekosisteminde melek yatırımcının değişen rolü üzerine bir literatür taraması
A literature review on the changing role of angel investors in entrepreneurial ecosystem
  1. Tez No: 601679
  2. Yazar: SÜMEYRA GÜRBULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BÜYÜKBALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, girişimcilik ekosistemi kavramının gelişmesiyle, diğer ekosistem aktörleri ile birlikte melek yatırımcıların rolünün de değiştiği varsayımından yola çıkmaktadır. Melek yatırımcıların girişimcilik ekosistemindeki rolü, girişimcilere ve girişimci şirketlere yaklaşımları, yatırım yapmayı tercih ettikleri sektörler, yatırım tutarları, yatırımda kalma süreleri gibi kriterler temelinde tartışılmıştır. Bu doğrultuda, 2010-2019 yılları arasında ULAKBİM ve Web of Science isimli platformlarda taranan dergilerde yayınlanan makaleler ile YÖKTEZ veri tabanında yer alan yüksek lisans ve doktora tezleri ayrıntılı biçimde analiz edilmiş ve girişimcilik ekosisteminde melek yatırımcının değişen rolü üzerine bir literatür taraması yapılmıştır. Literatür taramasının sonucunda, incelenen çalışmalarda melek yatırımcının girişimcilik ekosistemindeki değişen rolü üzerine sunulan çerçeve ortaya konulmuş ve bulgular tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on the assumption that the role of angel investors together with other ecosystem actors has evolved with the development of the concept of entrepreneurial ecosystem. Particularly, the change of the role will be discussed on the basis of the angel investors' place in this ecosystem, their approach to entrepreneurs and entrepreneur companies, the sectors they prefer to invest in, their investment amounts and duration of investment. In this respect, articles published in the journals available on ULAKBİM and Web of Science platforms between 2010-2019 and also master and doctoral thesis on YÖKTEZ database have been analysed in detail and a literature review on the changing role of the angel investor in the entrepreneurial ecosystem has been conducted. In concluding, a framework on the changing role of angel investor in the entrepreneurial ecosystem in the studies is presented in this paper where findings are discussed.