Girişim sermayesi sektöründeki yatırım tercihleri ve kurumsal yönetim çerçevesinde girişimlere yapılan müdahalelerin analizi: Türkiye'deki girişim sermayesi uygulamaları
Investment preferences in venture capital sector and analysis of interventions to enterprises based on corporate governance: venture capital applications in Turkey
- Tez No: 490721
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SAYILGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Gelişmiş ekonomilerde erken aşama yenilikçi ve teknoloji odaklı girişimcilerin finansmana erişim problemlerinin çözümünde ve bu girişimlerin profesyonel yönetim anlayışı çerçevesinde büyümesinde melek yatırımcılar ve girişim sermayesi fonları önemli görevler üstlenmektedir. Melek yatırımcılar ve girişim sermayesi fonları, teşebbüslere doğrudan sermaye koyarak ortak olmakta ve bu teşebbüslerin orta ve uzun vadede satışlarını ve kârlılıklarını dolayısıyla değerlerini artırmaya çabalar. Bu çabalarının sonucunda ise, değerini arttırdıkları teşebbüslerdeki paylarını diğer şirketlere satma veya halka arz yoluyla yüksek getiri elde etmeyi amaçlarlar. Melek yatırımcılık ve girişim sermayesi fonlarının gelişimi Türkiye'de istenilen seviyede olmamış fakat son yıllarda bu alanda hem özel sektör tarafında hem de kamu tarafında giderek artan bir farkındalık oluşmaya başlamıştır. Bu artan farkındalıkla birlikte kamu kurumları bu alanda önemli destek programları açıklamaya başlamıştır. Bu çerçevede, melek yatırımcılığın desteklenmesi, girişim sermayesi fonlarına önemli vergi avantajlarının sağlanması ve girişim sermayesi fonlarına kaynak sağlayan fonların fonu yapılarına kamu tarafından kaynak sağlanmasına yönelik programların hayata geçirilmesi önemli adımlar olmuştur. Bununla birlikte, girişimcilerin finansmana erişiminde sağlıklı bir finansman yapısının kurulması için ekosistemin bir bütün olarak görülmesi, en aşağıdan en yukarıya tüm aşamaların dikkatli tasarlanması gerekmektedir. Bu tezde melek yatırımcılık ve girişim sermayesi fonları çeşitli açılardan araştırılmış ve bu araştırmalar temelinde sektörün gelişmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In developed economies, angel investors and venture capital funds undertake crucial roles for solving early stage innovative and technology focused enterprises' access to finance problem and helping their growth in the professional management framework. Angel investors and venture capital funds invest into enterprises as a shareholder by directly injecting equity capital and strive to increase these enterprises' mid and long term sales and profitability to enhance the value of the enterprise. As a result of their efforts, they intend to sell their shares, which they have achieved to increase the value, to the other enterprises or by using initial public offering to get high yield. The development of angel investment and venture capital funds is not in the desired level in Turkey, but in the recent years, public and private sector awareness has been started to increase. Together with this increased awareness, public sector entities have started to announce important support programs regarding this area. In this regard, initiation of the support to angel investment, important tax advantages to venture capital funds and providing public resources to the fund of funds structures to support venture capital funds programs have been crucial steps. However, in order to establish healthy financing structures regarding entrepreneurs' access to finance, all ecosystem should be seen as a whole and all financing stages should be designed carefully from bottom up. In this thesis, the policy recommendations to improve angel investment and venture capital funds are suggested based on best practices and the field research.