Girişimcilik ekosistemini etkileyen faktörler
Factors affecting entrepreneurial ecosystem
- Tez No: 535462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KÜNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Girişimciliğin, ekonomik hayata kattığı önemli katkılardan bir tanesi, şüphesiz istihdam yaratmaktır. İstihdamdaki artışlar, başta politika yapıcılar olmak üzere, toplumun her kesimi tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır. Bu bağlamda, ülkelerin politika yapıcıları, işsizlik gibi önemli sorunların çözümü olarak gördükleri girişimciliğin desteklenmesi amacıyla çeşitli çabalar içerisine girmektedirler. Bir bölgede girişimciliğin desteklenmesi ile ilgili yeni yaklaşımlardan bir tanesi de“girişimcilik ekosistemi”yaklaşımıdır. Literatür incelendiğinde, sürdürülebilir ve kendi kendisine yeten bir girişimcilik ekosistemin nasıl oluştuğunun ve nasıl geliştiğinin araştırma konusu yapılmakta olduğu görülmektedir. Bu çalışmada öncelikle girişimcilik ekosistemi ile ilgili son dönemde yayınlanmış makaleler incelenerek, literatürde güncel yaklaşımlar ve trendler belirlenmiştir. Daha sonra Web of Science temel koleksiyonunda bulunan, 1995-2018 tarihleri arasında İngilizce yayınlanmış 154 dergi makalesi, bibliyometrik yöntemle incelenmiş ve en etkili bulunan makalelerin detaylı literatür incelemesi gerçekleştirilmiştir. Belirlenen çekirdek literatür koleksiyonundan ve çalışma genelinde ulaşılan diğer çalışmalardan hareketle girişimcilik ekosistemi ve bileşenleri üzerinde sentez bir kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Isenberg (2010), Isenberg (2011), Neck vd. (2004), Foster vd. (2013), Stam (2015), Feld (2012), Spigel (2017), ve Spigel ve R. Harrison (2018) 'in çalışmalarından yararlanarak sentezlenen kavramsal çerçevenin merkezinde sosyal, kültürel ve materyal bileşenler tarafından çevrelenmiş olarak girişimciler bulunmaktadır. Sonuç olarak, girişimcilik ekosistemlerini, diğer benzer yaklaşımlardan ayıran en temel farkın girişimcilerin ekosistemlerin odağına alınmış olması ve girişimcilerin hem ekosistemin girdisini hemde çıktısını oluşturması olduğu ileri sürülebilir. Daha farklı bir ifade ile girişimcilik ekosistemi yaklaşımı, bir ekosistemin ortaya çıkması için sadece alt yapı, mali teşvikler gibi fiziki ve mekanik unsurların tek başına yeterli olmadığına, bununla beraber girişimcilerin insan ve birey olarak farklı ihtiyaçlarının bulunduğuna, bu bağlamda özellikle girişimci akranlar arası sosyal ağların oluşturulması, mentörlük ve melek yatırımcılık gibi kurumların tesis edilmesi, kültürel yaşam alanlarının kalitesinin arttırılması gibi insana özgü seçim ve karar kriterlerinin de mekanik unsurlarla beraber dikkate alınması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Bu çalışmada incelenen literatür kaynakları çerçevesinde, bir girişimcilik ekosistemi yaratmak ve geliştirmek için öncelikle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) ve serbest meslek sahipleriyle inovatif ve hırslı girişimcilerin birbirlerinden ayrılmasına, uygulanacak politikaların elitist bir ayrıma tabi tutularak hırslı ve yenilikçi girişimcilere ağırlık verilmesine, girişimciliği teşvik etmek için öncelikle sosyal destekler ile ağların oluşturulmasına, sonrasında mali teşviklerle desteklenmesine, üniversitelerin aktif olarak girişimcilik süreçleri içerisinde yer alması gerektiğine, finansman için melek yatırımcıların ve risk sermayesinin aktif hale getirilmesine ve çeşitlendirilmesine, girişimci sayısından ziyade girişimci kalitesini elde etmek üzere çaba sarf edilmesi gerektiği söylenebilir. Bu kapsamda ülkemizin uluslararası rekabet gücünü oluşturacak girişimcilik ekosistemleri yaratmak ve geliştirmek üzere çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the important contributions of entrepreneurship to economic life is undoubtedly creating employment. Increases in employment are welcomed by all segments of society, particularly policymakers. In this context, policymakers of the countries make various efforts to support the entrepreneurship, which they see as the solution of important problems such as unemployment. One of the new approaches to supporting regional entrepreneurship is the entrepreneurial ecosystem approach. When the literature is examined, there are lots of articles that examine how a sustainable and self-sufficient entrepreneurial ecosystem is formed and how it is developed. In this study, the current approaches and trends in the literature have been determined by examining the articles published in the recent period on the entrepreneurship ecosystem. Then, 154 articles published in English between 1995 and 2018 were examined with bibliometric methods and a detailed literature review of the most effective articles was performed. A conceptual framework has been formed on the entrepreneurial ecosystem and its components, based on the identified core literature collection and other related studies. The conceptual framework synthesized by using the works of Isenberg (2010), Isenberg (2011), Neck et al. (2004), Foster et al. (2013), Stam (2015), Feld (2012), Spigel (2017), and Spigel and R. Harrison (2018) focused entrepreneurs that are surrounded by social, cultural and material components It can be argued that the most fundamental difference that separates entrepreneurship ecosystems from other similar approaches is the inclusion of entrepreneurs in the focus of ecosystems and to accept that entrepreneurs are both input and output of the ecosystem. In other words, the entrepreneurship ecosystem approach suggests that physical and mechanical elements such as infrastructure and financial incentives are not enough for the emergence of an ecosystem, but there is also a need to taking into consideration human choice and decision criteria such as the establishment of institutions such as mentoring and angel investment and increasing the quality of cultural life areas together with mechanical elements. In order to create and develop an entrepreneurship ecosystem within the framework of the literature sources examined in this study, it can be said that, it is necessary to prioritize entrepreneurship by focusing on the separation of ambitious and innovative entrepreneurs from others, efforts should be made to achieve entrepreneurial quality rather than the number of entrepreneurs, first social networks should be supported, then to be supported by financial incentives; universities should be actively involved in entrepreneurship processes, and angel investors and venture capital should be used to finance entrepreneurs. In this context, efforts should be made to create and develop entrepreneurial ecosystems that will constitute the international competitiveness of our country.