Pre-obez/ obez bireylerde non-alkolik karaciğer yağlanmasında adropin ve irisinin rolü
Role of adropin and i̇risin i̇n case of nonalcoholic hepatosteatosis i̇n the preobese and obese i̇ndividuals
  1. Tez No: 643119
  2. Yazar: YAPRAK ŞULE ÖREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA MERTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH), obezite ve Tip 2 diyabetes mellitus hastalarında daha yüksek oranda olmakla beraber sağlıklı kişilerde de görülebilen, metabolik sendromun hepatik görünümü olarak kabul edilen bir hastalıktır. Hastalığın patojenezi ile ilgili hala bir netlik yoktur ve günümüzde çalışmalar enerji homeostazında etkili yeni hormonlar üzerinde durmaktadır. Adropin karaciğer ve beyinde eksprese edilen enerji homeostazıyla ilişkili genler tarafından kodlanan bir hepatokindir. İrisin ise özellikle iskelet kasında egzersize yanıt olarak salınan bir miyokindir. Bu çalışmada NAYKH olan preobez ve obez erişkinlerde serum adropin ve irisin düzeylerinin hepatosteatoz ile ilişkisi araştırılmıştır. Yöntem: Toplamda 89 birey şu şekilde dört gruba ayrıldı: Grup 1; Sağlıklı ve normal kilolu bireyler (n= 25) ( Beden kütle indeksi=18. 5- 24. 9), Grup 2; NAYKH olmayan preobez (BKİ= 25- 29. 9) ve obez (BKİ ≥ 30) bireyler (n= 17), Grup 3; hafif hepatosteatozu olan NAYKH' li preobez ve obez bireyler (n= 24), Grup 4; orta-şiddetli hepatosteatozu olan NAYKH' li preobez ve obez bireyler (n= 23). Tüm bireylerin demografik bilgileri kaydedilerek abdominal ultrasanografisi ve antropometrik ölçümleri yapıldı. Serum adropin ve irisin düzeyleri ELİZA metoduyla çalışıldı. Bulgular: Serum adropin ve irisin düzeyleri NAYKH olan Grup 3 ve 4' de sağlıklı bireylerden oluşan Grup 1' den daha düşük bulundu ( sırasıyla p= 0,006, p=0,001). Fakat adropin ve irisin düzeyleri NAYKH olan Grup 3 ve 4 arasında benzerdi. Adropin ve irisinin obezitenin gelişiminde, NAYKH' nin gelişimi ve ilerlemesinde koruyucu etkisi olduğu görüldü. Sonuç: Adropin ve irisin düzeylerinde azalma, preobez ve obez bireylerde hastalığın şiddetinden bağımsız olarak NAYKH gelişiminde rol oynayabilir. Fakat bu azalma hastalığın şiddeti ile ilişkili değildir.
Özet (Çeviri)
NAFLD is a disease that it is seen in healthy people, although it seen more in obese people and type 2 diabetic patients and it is considered to be the hepatic appearance of metabolic syndrome. The aim of this study was to investigate the relationship between serum irisin and adropin levels and hepatosteatosis in preobese and obese adults with NAFLD. Method: A total of 89 individuals were divided into four groups: Group 1; individuals of healthy and normal weight(n=25)(Body mass index; 18,5-24,9), group 2; preobez (BMI; 25-29,9)(n=17) and obese (BMI≥30) individuals without NAFLD, group 3; preobese and obese individuals with grade 1 hepatosteatosis(n=24) and group 4; preobese and obese individuals with grade 2 hepatosteatosis(n=23). Demographic data of all subjects were recorded. Abdominal ultrasonography and anthropometric measurements were performed. Serum adropin and irisin levels were studied by ELISA method. Results: Serum adropin and irisin levels in the group 3 NAFLD and group 4 with NAFLD were found lower than in the group 1 that composed of healthy individuals(p= 0,006, p=0,001 respectively). However serum adropin and irisin levels between the group 3 with NAFLD and group 4 with NAFLD were found similar. Conclusion: Decrease in serum adropin and irisin levels may play a role in the development of NAFLD in preobese and obese individuals regardless of the severity of the disease. But this decrease is not related to severity of disease.