Engelsiz yaşam özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi çalışanlarının fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between physical activity level and quality of life of barrier-free life special education and rehabilitation center employees
- Tez No: 601762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE VATANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Spor, Public Health, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, engelsiz yaşam özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi çalışanlarının fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik hazırlanmıştır. Araştırma Bartın il merkezinde bulunan, yöneticilerinden izin alınmış 5 farklı engelsiz yaşam özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde, gönüllü 80 kişi ile yapılmıştır. Araştırma verilerinin bir araya getirilmesinde iki ayrı veri toplama aracı kullanılmıştır. Engelsiz yaşam özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi çalışanlarının fiziksel aktivite düzeyini belirlemek amacıyla“Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği Kısa Formu (IPAQ Short Form- International Physical Activity Questionnaire Short Form)”, yaşam kalitelerini belirlemek amacıyla“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve sosyo-demografik özellikleri hakkında bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 21.0 programı, T-test, Ki-kare Testi ve Tek Faktörlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, katılımcıların haftalık enerji tüketiminin ortalama 2443.31±2314.2 MET-dk/hafta olduğu, %15.7'si inaktif düzey, %49.4'ü minimal aktif düzey ve %31.2'sinin çok aktif düzey olduğu saptanmıştır. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerinin cinsiyet sınıflandırmasına göre istatiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilirken (p0.05). Yaşam kalitesi puanlarının medeni durum, sigara tüketimi ve alkol tüketimine göre yapılan değerlendirmesinde anlamlı farkın olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05). Farklı fiziksel aktivite düzeylerine sahip katılımcıların yaşam kalitesi puanları arasında; Duygusal rol skorlarında istatiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilirken (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to examination of relationship between physical activity level and quality of life of barrier-free life special education and rehabilitation center employees. 80 volunteers paticipated in 5 different barrier-free life special education and rehabilitation center in Bartın province center with permission from their managers. Two different data collection tools were used to gather the research data. International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ Short Form) was used to determine the level physical activity of barrier-free life special education and rehabilitation center emloyees, SF-36 Quality of Life scale was used to determine the quality of life and Personal Information Form developed by the author was used in gathering scio-demographic information about them. The data were analyzed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 21.0 program, T test, Chi-Square Test and One Way ANOVA. Depending on the data obtained in the research, it was found that weekly energy consumption of the individuals was 2443.31±2314.2 MET-min/week, 15.7% inactive level, 49.4% minimal active level and 31.3% very active level. There was a statisctically significant difference between the participants physical activity levels according to gender classification (p0.05). There was no significant difference in quality of life scores according to marital status, smoking and alcohol comsumption (p>0.05). Quality of life scores of the participants with different physical activity levels. While there was a statistically significant difference in emotional role scores (p0.05).