EEG cihazı ile kullanılabilirlik çalışması: bir kitlesel açık çevrimiçi ders ortamı örneği
EEG with the device usability study: example of a massive open online course environment
  1. Tez No: 601763
  2. Yazar: ABDÜLKADİR KELEKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ÖZDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, kitlesel açık çevrimiçi ders platformunun EEG cihazı ile kullanılabilirliğini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Khan Academy Türkçe'nin kullanılabilirliği; EEG cihazından alınan dikkat ve meditasyon ortalamaları ile sistem kullanılabilirlik ölçeğinden alınan veriler sayesinde belirlenmiştir. Bu uygulama yapılırken sistemi daha önce hiç kullanmamış on kullanıcı seçilmiştir. Kullanıcılara sistemde gerçekleştirmek üzere görevler verilmiştir. Uygulama yapılmadan önce sekiz kullanıcıyla pilot uygulama yapılmıştır. Pilot uygulamanın verdiği sonuçlar neticesinde gerekli düzeltmeler yapılarak esas uygulamaya geçilmiştir. Kullanıcı verileri Neurosky cihazı sayesinde bilgisayarda C# programında bir uygulama ile MS Excel ortamına aktarılmıştır. Uygulama aşamasında ekran görüntüleri kaydedilmiştir. Ayrıca kullanıcılara Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda sistem kullanılabilirlik ölçeği testinde iki kullanıcının sistemi orta düzeyde, geri kalan sekiz kullanıcının ise yüksek düzeyde kullanılabilir bulduğu görülmüştür. Neurosky Mindwave cihazından elde edilen verilerde ise kullanıcıların meditasyon ortalamaları dikkat ortalamalarına göre daha yüksek çıktığı görülmüştür. Bu sonuç, kullanıcıların sistemde zorlanmadıkları, rahat bir şekilde görevleri tamamladıklarının sonucunu vermektedir. Bu sonuçlardan yola çıkarak incelenen kitlesel açık ders ortamının Türkçe platformunun kullanılabilir olduğu bilgisi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared in order to examine the usability of massively open online course platform with EEG device. In accordance with this purpose, the availability of Turkish Khan Academy was determined; EEG device received average attention and meditation from the system with the availability thanks to imported data. While the apllication was doing ten different users that never use the system before were chosen. Users were given tasks to perform in the system. Before the application performed, pilot application was made to the eight users. As a results of the pilot application of results, the necessary corrections were made and main application started. Data of users thanks to Neurosky with an application at computer C# programme were transferred in the excel environment. At the application stage screenshots were saved. Also system usability scale test was made to the users. Two users system in the test was medium, while the remaining eight users finds high levels. As data obtained from Neurosky mindwave device, it was found that the users meditation averages are higher than attention averages of users. This result gives that users weren't forced and completed the tasks easily on the system. Based on this results information has been obtained that massively open online course Turkish platform is available.