Uluslararası örgütlerin ulusal kültür ve eğitimdeki yeri ve önemi: Türkiye UNESCO örneği
The role and importance of international organizations in national culture and education: Example of UNESCO Turkey
- Tez No: 601803
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL AZİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Uluslararası örgütlerin ulusal kültür ve eğitimdeki yeri ve önemi tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Uluslararası örgüt olan Birleşmiş Milletlere bağlı uzmanlık örgütü UNESCO'nun eğitim, bilim ve kültür çerçevesinde yapmış olduğu çalışmalar ele alınmıştır. Tarihsel açıdan vurgulanmış olan nokta, örgütlerin kuruluşundan bu yana amaçlarının barış ve güvenlik konusunu ele alması olmuştur. Uluslararası örgütler genellikle büyük savaşlar sonunda çok taraflı anlaşmalar sonucunda oluşarak ileriye dönük olarak yapıldığı görülmektedir. Birinci Dünya Savaşı sonucunda oluşan Milletler Cemiyet'inin başarısız olması ile İkinci Dünya Savaş'ının başlaması engellenememiştir. Birleşmiş Milletler ise İkinci Dünya Savaşı sonunda yine aynı amaç doğrultusunda galip olan devletler tarafından kurulmuştur. Birleşmiş Milletlere bağlı birçok uzmanlık örgütü vardır. UNESCO Türkiye Milli Komisyonun'un hangi amaçlarla kurulduğu ve bu amaçları doğrultusunda yapmış olduğu projelerin günden güne arttığı görülmektedir. Eğitim, bilim ve kültür konularıyla ilgili sürdürülebilir kalkınma hedefleri vardır. UNESCO, devletler arasında karşılıklı tanışmayı, anlaşmayı ve insanları birbirlerine yakınlaştırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The place and importance of international organizations in national culture and education is the main subject of the thesis. The studies carried out by UNESCO, as an international organization which is related to United Nations were discussed within the framework of education, science and culture. Historically, the point that has been emphasized is the issue of peace and security since the establishment of organizations. It is seen that international organizations are formed as a result of multilateral agreements at the end of the great wars and are carried out prospectively. With the failure of the League of Nations formed as a result of the First World War, the start of the Second World War could not be prevented. The United Nations was established in the same direction by the victorious states for the same purpose at the end of the Second World War. There are many specialized organizations of the United Nations. The establishment purposes of UNESCO National Commission of Turkey and projects of these objectives are discussed and seen that it increased day by day. There are sustainable development goals related to education, science and culture. UNESCO aims mutual recognition, agreement and get people closer to each other.