Metin İlkin'in hikâyelerinde yapı, tema ve anlatım
Structure, theme and narration in Metin İlkin's story
  1. Tez No: 601805
  2. Yazar: DUYGU ULAŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ÖZDARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Metin İlkin 1960'lı yıllardan sonra Türk edebiyatında toplumcu gerçekçi sanat anlayışını yansıttığı hikâyeleri ile var olan yazarlarımızdan biridir. Bu çalışmada Metin İlkin'in; hikâyeleri yapı, (olay örgüsü, anlatıcı, kişiler, mekân, zaman) tema ve anlatım açısından incelenmiştir. Yazarın hikâyelerinde izlediği yol tespit edilmeye çalışılmıştır. Amaç yazarın Türk edebiyatı öykü geleneğinde kendisinden önceki yazarlarımızdan ayrışan ve aynılaşan yönlerinin araştırılmasıdır. Yazarın üslûp özellikleri, başarılı ve başarısız tarafları ile değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metin İlkin is one of our writers who exists with his stories which reflect the social realistic art concept in Turkish literature. This study, the stories of Metin İlkin have been examined in terms of structure (narrator, characters, place, time) theme and expression. It has been attempted to find out the way that the writer followed in his stories. The purpose is to invastigate the differentiated and resembling aspects of the writer with our previous writers in story tradition of Turkish literature. The stylistic features of the writer with their succesful and unsuccesful aspects have been tried to be evaluated.