Analysis of the relationship between media literacy and social skill levels of high school students
Lise öğrencilerinin medya okur yazarlık ve sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 601806
  2. Yazar: SİBEL AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada; lise öğrencilerinin medya okuryazarlık seviyeleri ve sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Medya okuryazarlık düzeyleri ile sosyal beceri düzeyleri arasında ilişkiyi ortaya çıkaracak sorulara cevaplar aranmıştır. Bunların yanında çalışmanın amacına bağlı kalınarak, sosyal beceri düzeylerinin ve medya okuryazarlık düzeylerinin lise öğrencilerinin cinsiyet, yaş, sınıf seviyesi ve ebevynlerin eğitim durumlarına göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği incelenmek amaçlanarak yan bulgular toplanmıştır. Bu çalışma İstanbul Avrupa yakasında bulunan 3 özel okulun 550 lise öğrencisi üzerinde uygulanmıştır ve yapılan anketlerin 513 tanesi geçerli kabul edilerek çalışmada kullanılmıştır. Çalışmada, araştırma verilerinin toplanması Karaman ve Karataş (2009) tarafından geliştirilen“Medya Okuryazarlığı Ölçeği”ve Avcıoğlu (2003) tarafından geliştirilen“Sosyal Beceri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında sosyal beceri düzeyi ve medya okuryazarlık düzeylerinin bazı alt boyutlarında ilişki olduğu fakat bazı alt boyutlarına bakıldığında ilişki bulunamadığı gözlenmektedir. Korelasyon sonuçlarına göre analiz etme ve tepki verme yeteneği ile öfke davranışlarını kontrol etme ve değişikliklere uyum sağlama yeteneği arasında ters bir ilişki vardır. Bu sonuca göre, öğrencinin becerilerini analiz etme ve tepki verme konusunda ne kadar yetenekli olduğu, öfke davranışlarını kontrol etme ve değişikliklere uyum sağlama bakımından zayıf oldukları söylenebilir. Örtük mesajları değerlendirme ve görme yeteneği ile öfke davranışlarını kontrol etme ve değişikliklere uyum sağlama yeteneği arasında ters ve zayıf bir ilişki vardır. Akran baskısı ve baş etme becerileri ile hedef oluşturma becerileri arasında ters bir ilişki vardır. Akran baskısı ile başa çıkma kabiliyeti yüksek değildir ve daha yüksek seviyelerde hedef oluşturma becerileri ile sonuçlanmamaktadır. Kendi kendini kontrol etme ve hedef oluşturma becerileri arasında zayıf bir ilişki vardır. Ve son olarak, dinlenme becerileri ve kontrol becerileri arasında orta düzeyde bir ilişki bulundu. Öğrencilerin cinsiyetlerine sınıflarına yaşlarına bakıldığında medya okuryazarlık düzeyinin ve sosyal beceri düzeyinin bazı alt boyutunda anlamlı bir fark bulunduğu görülmektedir. Medya okuryazarlığı ile cinsiyet arasındaki ilişki incelendiğinde; Öğrencilerin medya okuryazarlığını ölçen ankette, katılımcıların cinsiyetine göre bilgi sahibi olma alt ölçeğinde bir farklılık vardı. Medya okuryazarlığı ile bireylerin yaşı arasındaki ilişki incelendiğinde; Analiz sonuçlarına göre, medya okuryazarlığı ölçeğindeki yargılayabilme ve örtük mesajları anlayabilme alt başlığının farklı yaşlara göre farklılık göstermediği, ancak bilgi sahibi olmanın, cevap vermenin, analiz etmenin ve üretmenin alt başlıklarında bulunduğu anlaşılmıştır. Aynı ölçekte farklı yaşlara göre istatistiksel farklılıklara ulaşmıştır. Sosyal beceriler ile bireylerin yaşı arasındaki ilişki incelendiğinde; Öfke davranışlarını kontrol etme ve değişikliklere uyum sağlama, akran baskısı ile baş etme becerileri, sözlü anlatım becerileri, dinleme becerileri, öz kontrol becerileri, görevleri tamamlama ve sonuçları kabul etme becerilerinin 0.05'ten daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre, p değeri 0,05'ten büyük olan tüm alt başlıkların yaşa göre istatistiksel olarak farklılık göstermediği söylenebilir. Kişilerarası becerilerin ve hedef geliştirme becerilerinin p değerleri 0,05'ten küçük olduğunda, yaş gruplarına göre istatistiksel olarak farklılıklar gözlenmektedir. Sosyal beceri ve birey sınıfları arasındaki ilişki incelendiğinde; Analiz tablosunda, Kişilerarası Beceriler ve Amaç Oluşturma Becerileri alt başlıkları alt sınıflarında ve sosyal beceri ölçeğinde istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca Öfke Davranışı Kontrol ve Uyum Becerileri, Akran Baskısı ve Başa Çıkma Becerileri, Sözel Açıklama Becerileri, Dinleme Becerileri, Kendi Kendini Denetleme Becerileri, Görev Tamamlama Becerileri ve Sonuç Kabul Becerileri alt başlıkları arasında da bir fark yoktur. Medya okuryazarlığı arasındaki ilişki, bireylerin ebeveynlerinin eğitim durumu ile sosyal becerileri incelendiğinde; Analiz sonuçlarına göre, katılımcıların ebeveynlerinin eğitim durumlarının medya okuryazarlığı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edildi. Bunların yanı sıra ebevynlerin eğitim durumlarının fark oluşturacağı beklentisi güdülerek karşılaştırma yapıldığında anlamlı bir farka rastlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to investigate the relationship between media literacy levels and social skill levels of high school students. The answers to the questions that would reveal the relationship between media literacy levels and social skill levels were sought. In addition, adhering to the purpose of the study, it was aimed to examine whether social skill levels and media literacy levels showed a significant difference according to gender, age, grade level and educational status of parents. This study was applied to 550 high school students of 3 private schools in the European side of Istanbul and 513 of the questionnaires were accepted as valid and used in the study. In this study,“Media Literacy Scale”developed by Karaman and Karataş (2009) and“Social Skill Scale”developed by Avcıoğlu (2003) were used. When the results of the study are examined, it is observed that social skill level and media literacy levels are related in some sub-dimensions, but some sub-dimensions are not found. According to the correlation results, there is an inverse relationship between the ability to analyze and react, and the ability to control anger behaviors and adapt to changes. According to this result, it can be said that the more skillful a student is in terms of analyzing and reacting skills, the weaker they are in terms of controlling anger behaviors and adapting to changes. There is an inverse and weak relationship between the ability to judge and see implicit messages and the ability to control anger behaviors and adapt to changes. There is an inverse weak relationship between peer pressure and coping skills and goal-building skills. The ability to cope with peer pressure is not high, nor does it result in a higher level of goal-building skills. There is a weak relationship between self-control and goal-building skills. And finally, a moderate level relationship was found between resting skills and control skills. When the gender, class and age of the students are examined, it is seen that there is a significant difference in some sub-dimensions of media literacy level and social skill level. When the relationship between media literacy and gender is examined; In the questionnaire that measures the students' media literacy, there was a difference in the subscale of having information according to the gender of the participants. When the relationship between media literacy and age of individuals is examined; According to the results of the analysis, it was understood that the subtitle of judicial and implicit messages in the media literacy scale did not show difference according to different ages, but it was found that the sub-titles of having information and analyzing and generating responses at the same scale reached statistical differences according to different ages. When the relationship between social skills and the age of individuals is examined; It is observed that the skills of controlling anger behaviors and adapting to changes, coping skills with peer pressure, verbal explanation skills, listening skills, self-control skills, completing tasks, and accepting the results are higher than 0.05. According to these results, it can be said that all sub-titles with p value greater than 0.05 do not differ statistically according to age. When the p values of the interpersonal skills and goal-building skills are smaller than 0.05, differences are observed statistically according to age groups. When the relationship between social skills and classes of individuals is examined; In the analysis table, statistically significant results were obtained in Interpersonal Skills and Objective Forming Skills sub-headings of class levels and social skill scale. In addition, there are no differences in subheadings of Anger Behavior Control and Adaptation Skills, Peer Pressure and Coping Skills, Verbal Explanation Skills, Listening Skills, Self Control Skills, Task Completion Skills and Results Acceptance Skills. When the relationship between media literacy, social skills with educational status of parents of individuals are examined; According to the results of the analysis, it was found that the educational status of the parents of the participants did not have a statistically significant effect on media literacy. In addition, no significant difference was found when the comparison was made with the expectation that the educational status of the parents would make a difference.