Oralhan Bökey'in seçilmiş hikâyelerinde duygu dünyası
The emotional world in Oralhan Bökey's selected stories
- Tez No: 1011903
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS BİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Kazak edebiyatının önemli yazarlarından Oralhan Bökey'in hikâyelerini duygu ve psikoloji ekseninde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, yazarın anlatılarında bireyin iç dünyasının nasıl yansıtıldığı, duygu durumlarının karakterlerin davranışları ve olay örgüsü üzerindeki etkisi ile bu duyguların Kazak Türkçesinin dile dair olanaklarıyla nasıl ifade edildiği ele alınmıştır. Tezin kuramsal çerçevesi, duygu psikolojisi alanındaki temel yaklaşımlar ve duygu sınıflandırmaları esas alınarak oluşturulmuştur. Araştırmanın ilk bölümünde Kazak Türkçesinin tarihî gelişimi, yapısal özellikleri ve söz varlığı incelenmiş; ikinci bölümde duygu kavramı psikoloji bilimi bağlamında değerlendirilmiştir. Bu teorik altyapı doğrultusunda, Oralhan Bökey'in hayatı, edebî kişiliği ve hikâyeciliği ele alınmış; yazarın eserlerinde öne çıkan sevgi, umut, korku, utanç gibi duygular ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Tezin uygulama bölümünde seçilmiş hikâyeler metin merkezli bir yaklaşımla incelenmiş ve duygu bildiren sözcükler ile ifadelerin anlatıdaki işlevleri ortaya konmuştur. İnceleme sonucunda, Oralhan Bökey'in hikâyelerinde duyguların anlatının temel yapı taşı olduğu ve bireysel psikolojinin kültürel bağlam içinde ele alındığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the stories of Oralhan Bökey, one of the prominent authors of Kazakh literature, through the lens of emotion and psychology. The study addresses how the author reflects the inner world of individuals in his narratives, the influence of emotional states on characters' behaviors and plot development, and how these emotions are expressed through the linguistic features of Kazakh Turkish. The theoretical framework of the thesis is built upon fundamental approaches and classifications in the field of emotion psychology. In the first chapter of the research, the historical development, structural features, and vocabulary of Kazakh Turkish are examined, while the second chapter evaluates the concept of emotion within the context of psychological science. Based on this theoretical foundation, the life, literary personality, and storytelling of Oralhan Bökey are explored, and the prominent emotions in his works—such as love, hope, fear, anxiety, loneliness, longing, shame, and justice—are analyzed in detail. In the practical section of the thesis, selected stories are examined using a text-centered approach, and the functions of emotion-expressing words and expressions within the narrative are identified. The analysis concludes that in Oralhan Bökey's stories, emotions constitute the fundamental building blocks of the narrative, and individual psychology is addressed within a broader cultural context.