A study of supervisor support and career satisfaction in automotive industry
Otomotiv endüstrisinde yönetici desteği ve kariyer tatmini üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 601827
  2. Yazar: ASLIHAN ÇOBAN GÜLSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU BEYZA BAYARÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte iş yoğunluğu artmakta, iş ve sosyal yaşam arasındaki sınırlar şeffaflaşmaktadır. Bu iş yoğunluğu sebebiyle çalışanlar iş-aile dengesini kurmakta zorlanmaktadırlar. Yönetici desteğinin önemi burada ortaya çıkmaktadır. Yönetici desteği çalışanın iş-yaşam dengesini kurmasında önemli rol oynamaktadır, buna bağlı olarak yönetici desteği kişinin iş tatmini seviyesini arttırabilmektedir. Bununla birlikte kişinin işle ilgili elde ettiği deneyimler sonucunda kariyer tatmini ortaya çıkmaktadır. Bu araştırmada kariyer tatminini etkileyen yönetici desteği, iş-aile dengesi ve iş tatmini faktörleri incelenmektedir. Otomotiv sektöründeki çalışanlara uygulanan anket sonuçlarına göre analizler yapılmıştır. Anket sonuçları AMOS 25 yazılım programı kullanılarak doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre lider desteği, iş-yaşam dengesi ve iş tatmini, kariyer tatminini hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkilemektedir. Ayrıca yönetici desteğinin hem iş-aile dengesine hem de iş tatminine etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, work overload increases with the rise of new technology and the boundaries between work and social life become transparent. Due to this work overload, employees have difficulty in establishing the work-life balance. The importance of supervisor support emerges here. Supervisor support plays an important role in establishing the work-life balance of the employee, thus the supervisor support can increase the level of job satisfaction. In addition, as a result of employees' work experience, career satisfaction appears. In this study, the factors that affect career satisfaction such as supervisor support, work-life balance and job satisfaction are examined. The analyses were carried out according to the results of the survey applied to the employees in the automotive sector. In the survey results, confirmatory factor analysis was carried out using AMOS 25 software. According to the results of the analysis, it is seen that supervisor support, work-life balance and job satisfaction affect career satisfaction directly and indirectly. Also, supervisor support has an impact on both work-life balance and job satisfaction.