Türkiye Türkçesinde bağlı morfemler
Bound morphemes in Turkish
  1. Tez No: 601828
  2. Yazar: EBRU KABAKÇI YEŞİLTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ÖZTEKTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 685
Özet
Bir dilde bağımsız olarak kullanılabilen ve tek başlarına anlamları olan dil birimlerine asıl morfem (free / main morpheme); bağımsız olarak kullanılamayan ve tek başlarına anlamları olmayan, işlev ögesi durumundaki dil birimlerine ise bağlı morfem (bound morpheme) dendiğini biliyoruz. Asıl morfemler bir dilin sözlüğünü meydana getirirken bağlı morfemler dilin gramerini oluştururlar. Yazılı metinleri 7. yüzyıl sonlarına dek uzanan Türk dilinin bağlı morfemleri yapımlık ve çekimlik ögeler, edatlar ve yardımcı fiillerdir. Bu bağlı morfemler 7. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar geçen 14 yüzyılda çeşitli fonolojik, morfolojik ve/veya semantik değişmelere uğramış hatta kimi zaman bu morfemlerin fonksiyonlarında da genişleme veya daralma gibi gelişmeler gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, yapım ve çekim konusu ele alındıktan sonra Türkiye Türkçesinin her bir bağlı morfemiyle ilgili önce literatür taraması sunulmuş, bu taramadan çıkan sonuca göre işlevler belirlenmiş, ardından yazılı metinlerden hareketle yine her bir morfemin tarihsel süreci incelenmiş ve metinlerle örneklendirilmiştir. Tarihî-karşılaştırmalı dil inceleme yönteminin kullanıldığı bu çalışmada bugüne kadar yazılmış olan gramer kitaplarında yer almayan çeşitli yeni yapılara ve edatlı çekimlere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
We know that linguistic units which can be used seperately and have independent meanings are called free/main morphemes while the ones that can't be used seperately and don't have independent meanings, in a word can't stand alone but can only work as a functional element are called bound morphemes. While main morphemes form the lexicon of a language, bound morphemes form the grammar. The very first written texts dating back to the end of the 7th century, Turkish language owns declensional elements, prepositions and auxiliary verbs as bound morphemes. However, they have been exposed to various changes such as phonological, morphological and/or semantical in the last 14 centuries -from 7th to 21st- and even some improvements are observed in their functions such as enlargements or contractions. In this study, whereafter the declension subject is discussed, we made a literature review of each morpheme then consequently identified their function(s), examined their historical processes from the 7th century to present and finally exemplified them through literary texts.